Intro

Totul a inceput cu trei personaje pasionate de fotbal (si de sport in general), care traiesc in mod absurd in America, unde fotbalul se joaca cu mana, si jocul cu piciorul se numeste soccer. Cei trei, plictisiti de articolele imbecile de tip tabloid care le ocupa, precum o placere bolnava, orele de serviciu, s-au gindit (complet rupti de realitate, bineinteles) ca se pricep la fenomen si ca pot scrie mai bine decit multi dintre angajatii acelor publicatii.

Jul 30, 2010

Hotia din bazin


In exclusivitate pentru cititorii nostri, de la corespondentul nostru special, o legenda a polo-ului romanesc - Octavian Stancu.


INCREDIBIL!!! Nu am mai vazut niciodata pana acum la un meci international 24 eliminari (n.r. cel putin de doua ori mai mult decat media unui meci) in favoarea SUA, si doar 13 pentru Romania, favorizand net situatiile de om in plus in favoarea americanilor. Am fost decimati de arbitri - in repriza a 4 erau deja 5 jucatori romani eliminati definitiv din meci. Practic nu mai aveam rezerve. Daca mai era un jucator eliminat ar fi trebuit sa intre in teren portarul de rezerva. A fost o faza in care arbitrii au dat 3 eliminari la rand pana cand americanii au marcat. Sincer este rusinos.
Miza era un loc in semifinalele competitiei, care duce echipa direct la campionatele mondiale. Echipa noastra a jucat exemplar - cu un Tiberiu Negrean (nr.3) care amarcat din orice pozitie. Mascaricii deghizati in arbitri (unul din Spania altul din Rusia) au lasat un joc dur in aparare pentru SUA, dar in schimb au taxat orice contact fizic in aparare al Romaniei. Noi a trebuit sa marcam 8 din 12 goluri din actiune - in schimb americanii au marcat 10 goluri din 14 din situatii de om in plus sau 5 metri (penalty). Stiu ca sunt subiectiv dar ori nu mai inteleg eu sportul asta orisuntem prea mici ca sa avem tupeul sa punem in dificultate o vicecampioana olimpica... RUSINEEEEEEEEE!
Inca o data, arbitrajul rusinos duce la viciere de rezultat, de data aceasta arbitrii batandu-si efectiv joc de munca echipei noastre. Sa mai remarcam ca prin prisma rezultatelor din ultimii ani, echipa de polo reprezinta cel mai puternic lot national masculin al Romaniei. Le tinem pumnii baietilor in disputa pentru locul 5, loc ce ar insemna calificarea directa la Mondialele din China.

1 comment:

  1. Hey, come and you on my blog - the best football blog in Moldova!
    wwww.sandugrecu.blogspot.com

    ReplyDelete