Totul a inceput cu trei personaje pasionate de fotbal (si de sport in general), care traiesc in mod absurd in America, unde fotbalul se joaca cu mana, si jocul cu piciorul se numeste soccer. Cei trei, plictisiti de articolele imbecile de tip tabloid care le ocupa, precum o placere bolnava, orele de serviciu, s-au gindit (complet rupti de realitate, bineinteles) ca se pricep la fenomen si ca pot scrie mai bine decit multi dintre angajatii acelor publicatii.

Aug 22, 2010

Cronica de weekend - Liga 1

Cristian Vimer, Brooklyn, 22 august 2010

Cronica meciurilor fara numar, fara numar, urmarite in weekend se incheie cu prezentarea celor patru meciuri din Liga 1. O explicatie pentru numarul mare de meciuri urmarite poate fi si diferenta de ajutorul fus orar (7 ore inaintea orei Romaniei) - meciurile din weekend se pot urmari la ore ideale - incepind de pe la 10 dimineata pina pe la 4 dupa amiaza, o activitate recomandata de specialisti pentru cazuri de mahmureala sau oboseala acumulata in timpul unei saptamini de lucru.
Meciurile se incheie la o ora perfecta pentru a incepe, scapat de mahmureala, pregatirile pentru iesirea de seara. Intr-adevar, diferenta de fus orar nu ajuta la meciurile din mijlocul saptaminii, dar pentru asta exista solutii - vizionarea la birou sau inregistrarea meciurilor si izolarea totala de factori externi care pot dezvalui scorul (aceasta tactica functioneaza perfect la meciurile din Liga Campionilor, pentru ca, in general, colegii de serviciu nu sunt foarte interesati de fotbal; mai greu la Cupa Mondiala, pentru ca atunci toti devin specialisti si microbisti).

Vineri, 20 august:

Sportul - CFR Cluj 3-0 (Balan x2, Patrascu)
Meciul etapei, dupa parerea mea partinitoare este victoria frumoasa a echipei mele favorite, care i-a demolat cu scor de neprezentare pe campionii clujeni. A fost un meci pe care l-am urmarit cu sufletul la gura la birou, in timp ce proiectam cu elan proletar o cladire pe structura metalica de prin New Jersey. Un articol despre acest meci pe larg poate fi citit aici.

Simbata, 21 august

FCM Targu Mures - Dinamo 2-6 (Florin Dan (pen), Vancea / Topic (ag), N'Doye, Ganea, Niculae, Munteanu, An. Cristea) (vizionare partiala)
Un meci haotic dar simpatic, intre o echipa, Dinamo, excelenta in atac, dar visatoare in aparare, si una naiva, nou-promovata echipa din Targu Mures (FCM, nu ASA). Dupa numai 9 minute era deja 2-0 pentru Dinamo, dupa un autogol nefericit al lui Topic si un sut excelent, sub bara, al petrecaretului N'Doye (care are parca evolutii direct proportionale cu noptile pierdute prin cluburi). Meciul linistit al dinamovistilor a fost stricat de arbitrul Kovacs, care continua traditia arbitrajelor catastrofale din Liga 1 acordind penalty si cartonas rosu complet aiurea in minutul 30 la interventia foarte buna a lui Moti asupra fostului jucator al lui CFR, Didi. In urma eliminarii lui Moti, Andone a trebuit sa improvizeze cu Torje fundas dreapta (!) si sub-mediocrul Scarlatache fundas central. Noroc cu revenirea lui Goian, altfel cine stie cine mai intra in centrul apararii. Dupa golul lui Florin Dan din penalty, FCM s-a vazut in situatia neplacuta de a ataca, ceea ce a facut destul de timid, parca simtind ca daca se descopera in aparare sunt victime sigure pentru ciinii insetati de goluri, care, pe de alta parte, stiau ca daca se apara au sanse mari sa o fure. Dupa pauza au prins parca putin curaj, ceea ce le-a si fost fatal - in minutul 52 Ganea a inscris cu capul din apropiere dupa o sarja excelenta in atac a fundasului de conjunctura Torje. Marius Niculae, dupa parerea mea omul meciului, si-a incununat evolutia cu un gol in minutul 64, pentru ca Vancea sa inscrie primul lui gol in Liga 1 doua minute mai tirziu. Dupa minute bune de dominare sterila a ardelenilor, nou-intratii Catalin Munteanu si Andrei Cristea (din penalty) le-au mai bagat inca doi morti in casa pe final. Dinamo e tare in atac, sa vedem cit i-o tine.

Duminica, 22 august

FC Vaslui - Steaua Bucuresti 0-3 (Surdu x2, Stancu)
Steaua antrenata de Ilie Dumitrescu aduce, cel putin aparent, cu Interul lui Mourinho - o aparare exacta si un oportunism perfect, cu fructificarea la maxim a ocaziilor de gol. Nu mi s-a parut ca Steaua s-a aruncat cu furie in atac, sau ca a controlat jocul, dupa cum a declarat Ilie, dar mi s-a parut bine asezata in teren si cu Stancu, Tanase si Surdu in mare forma. Cei trei au facut cam ce au vrut cu o aparare nepermis de slaba a Vasluiului, foarte prost pregatita tactic de blazatul Lopez Caro, care parea ca se agita mai mult la deciziile arbitrului decit la evolutia penibila pe alocuri a formatiei sale. Comparatia intre Steaua si Inter e un pic trasa de par, apararea nu e foarte sigura, Wesley si ai lui avind multe ocazii, chiar si in urma unui joc haotic, lent si previzibil al mijlocului moldovenilor. Weslei, Pouga si colegii parca au uitat locatia portii, toate loviturile lor de cap sau suturile gresind de putin tinta. Se vede ca unii dintre ei stiu cu mingea, dar parca s-au intilnit ieri (ceea ce e practic adevarat) si au decis sa o puna de o miuta. Steaua mi-a placut, a avut citeva combinatii bune in viteza (faza de la golul lui Stancu fiind una excelenta), si pare in crestere de la meci la meci. La jucatorii care merita mentionati se mai adauga, dupa parerea mea, si Tatarusanu, care pare din ce in ce mai sigur in evolutii. De Vaslui ce sa mai zic, cred ca are nevoie de un antrenor bun, in sfirsit, care sa poata pune in valoare un  lot foarte bun.

FC Timisoara - Victoria Branesti 2-1 (Magera, Zicu / Negru)
Ultimul meci al etapei a fost mai linistit si mai relaxat ca restul, victoria Timisoarei fiind pusa la indoiala numai vreo doua minute, intre golul egalizator al lui Vali Negru din minutul 79 si foarfeca spectaculoasa a lui Zicu din careu din minutul 81 (care pare sa fi faultat in atac inaintea sutului, dar transmisia nu e foarte clara). Timisoara a dominat destul de steril, iar Victoria Branesti a dat o replica destul de buna, dar parca inca nu are fata de Liga 1 (nu ca fata asta ar fi vreo Mona Lisa, dar nu par sa o aiba nici pe aia, cel putin pentru moment). De la Timisoara mi-a placut Magera, care are o tehnica deosebita pentru inaltimea lui, iar de la Branesti tinarul mijlocas stinga Nicoara, care i-a dat mari emotii lui Contra, si care merita urmarit in meciurile viitoare.