Totul a inceput cu trei personaje pasionate de fotbal (si de sport in general), care traiesc in mod absurd in America, unde fotbalul se joaca cu mana, si jocul cu piciorul se numeste soccer. Cei trei, plictisiti de articolele imbecile de tip tabloid care le ocupa, precum o placere bolnava, orele de serviciu, s-au gindit (complet rupti de realitate, bineinteles) ca se pricep la fenomen si ca pot scrie mai bine decit multi dintre angajatii acelor publicatii.

Aug 22, 2010

Cronica de weekend - Premier League

Cristian Vimer, Brooklyn, 22 august 2010

Poate si dintr-un sentiment de vinovatie pentru faptul ca am petrecut peste o saptamina departe de Jurnalul de Fotbal, si de fenomenul fotbalistic in general, in acest weekend am exagerat cu vizionarile - de vineri pina duminica am urmarit nu mai putin de 9 meciuri (unele partial, sau alternativ, recunosc, dar majoritatea integral). Incep cu cele mai spectaculoase, si anume cele din Premier League.

Simbata, 21 august

Arsenal - Blackpool 6-0 (Walcott x3, Arshavin (pen), Diaby, Chamakh) (vizionare partiala)
O victorie clara a tunarilor londonezi, in fata a peste 60.000 de spectatori. A fost un joc foarte frumos, ca de obicei, cu combinatii superbe si un meci mare facut de tinarul Walcott, cu un hattrick si multe alte faze spectaculoase. Pina si ratangiul Chamakh, care a fost omis, poate pe nedrept, la nominalizarile pentru All-Star Cocalar, a reusit sa sparga gheata si sa inscrie pina la urma. Daca mai adaugam si faptul ca Fabregas si van Persie au fost numai rezerve si au intrat pe final, ne dam seama ce diferenta enorma de valoare a fost intre cele doua echipe.

Wigan Athletic - Chelsea 0-6 (Malouda, Anelka x2, Kalou x2, Benayoun)
O doua victorie consecutiva cu 6-0 pentru Chelsea, dupa ce i-a umilit pe Tamas si coechipierii lui de la WBA in prima etapa, dovedind inca o data ca exista o diferenta enorma intre echipele de top si cele din subsolul clasamentului. Meci cu doua jumatati diametral opuse: o prima repriza echilibrata, in care Wigan, antrenata de simpaticul Roberto Martinez, care a comentat meciurile de la Cupa Mondiala pentru ESPN, alaturi de Ruud Gullit, Alexi Lalas sau Jurgen Klinsmann a pus multe probleme apararii londoneze, pentru ca sa cedeze, oarecum impotriva cursului jocului, in minutul 34 la golul lui Malouda, care a reluat cu latul in plasa o respingere a portarului Kirkland la sutul lui Lampard. Altfel au stat lucrurile dupa pauza, cind am urmarit un festival de fotbal, cu nu mai putin de 5 goluri inscrise de Chelsea, in urma unor faze superbe, cu Drogba in prim plan - desi nu a inscris, a aratat o maturitate si un altruism de mare jucator, pasele sale perfecte pentru coechipieri ducind scorul la unul de tenis. Dupa ce Anelka a inscris 2 goluri pentru a rezolva meciul, Kalou a reusit o dubla in numai 12 minute, dupa intrarea in teren in minutul 78, iar Benayoun a pus bomboana pe coliva in minutele de prelungire. Un scor totusi mult prea dur pentru Wigan, care a aratat in multe minute un fotbal bun, si a incercat mereu sa inscrie, nu s-a multumit sa limiteze proportiile scorului.

Duminica, 22 august

Fulham - Manchester United 2-2 (Davies, Hangeland / Scholes, Hangeland (ag), pen. ratat Nani)

Acest meci a fost un argument perfect pentru ideea ca Premier League este cea mai buna din lume. Meciul a decurs parca dupa un scenariu hollywoodian, fiind comparabil la dramatism cu sporturile americane, in care multe se intimpla pe final, ca intr-un film de actiune. Dupa cum incepuse meciul, cu un gol rapid printr-un sut frumos de la 25 de metri al lui Scholes (min 11), unii se asteptau la un scor fluviu, de genul celor inregistrate in aceeasi etapa de Arsenal, Chelsea sau Newcastle (6-0 cu Aston Villa!). Jucatorii lui Fulham nu au fost de acord cu acest scenariu, jucind cu o incrincenare si o energie exceptionale, dindu-i mari probleme lui van der Saar, care a avut citeva interventii excelente. United, cu Valencia si nou-venitul Hernandez in primul 11, nu a rupt gura tirgului - s-a simtit clar lipsa lui Rooney, din pacate Berbatov (un jucator care imi placea mult acum vreo 2-3 ani) pare numai un jucator elegant, dar cam fara reactie. Portarul olandez nu a mai avut ce sa faca in minutul 57 in fata lui Davies, care a inscris in urma unei faze realizate de Duff si Zamora. Fulham a continuat presiunea la poarta lui van der Saar si ar fi putut sa treaca in avantaj daca arbitrul Walton nu ar fi continuat traditia vasalitatii arbitrilor din Premier League fata de United si nu ar fi trecut cu vederea faultul clar al lui Vidic, care l-a tras de tricou pe excelentul Dembele. Walton nu are nici o scuza, faza petrecindu-se la nici doi metri in fata lui. Parca dindu-si seama ca e protejata, United a fortat, impulsionata si de introducerea lui Nani si Giggs, reusind sa fie periculoasa doar la fazele fixe; de altfel, golul de 2-1 a venit in cele din urma in minutul 84 in urma unei lovituri de colt executate de Nani, bilbiita in careu de apararea londoneza si introdusa in propria poarta de nefericitul Hangeland. O noua victorie plictisitoare a lui Man U? Nu va grabiti, de-abia acum incepe finalul hollywoodian. Mai intii, la 2 minute dupa golul de 2-1, Duff a reusit sa-si dea, nu cu stingul in dreptul, dar cu stingul in mina in propriul careu, complet involuntar, fara sa aiba pe nimeni in jur. Un hent de penalty pentru arbitrul Walton, care a dorit sa elimine orice indoiala legata de preferintele lui. Se pare ca uneori exista niste ingerasi care vor sa se distreze, portarul Stockdale aparind excelent sutul lui Nani din penalty. Senzatia de film de actiune cu un final (cit de cit) pozitiv a devenit si mai clara in minutul 90 cind cine altul decit Hangeland inscrie cu capul, din corner, consfintind un egal care a facut, macar partial, dreptate.