Totul a inceput cu trei personaje pasionate de fotbal (si de sport in general), care traiesc in mod absurd in America, unde fotbalul se joaca cu mana, si jocul cu piciorul se numeste soccer. Cei trei, plictisiti de articolele imbecile de tip tabloid care le ocupa, precum o placere bolnava, orele de serviciu, s-au gindit (complet rupti de realitate, bineinteles) ca se pricep la fenomen si ca pot scrie mai bine decit multi dintre angajatii acelor publicatii.

Aug 22, 2010

Cronica de weekend - Supercupe

Cristian Vimer, Brooklyn, 22 august 2010

Cronica celor nu mai putin de noua meciuri (!) urmarite in acest weekend continua cu cele doua supercupe - ale Spaniei si Italiei. Din pacate (sau poate din fericire pentru sanatatea ochilor mei), cele doua meciuri s-au disputat la aproape aceeasi ora, asa ca le-am urmarit alternativ (cu o preferinta patriotica pentru meciul romanilor Lobont si Chivu), dar nu va faceti griji, am vazut suficient din fiecare pentru a putea scrie o analiza competenta.

FC Barcelona - Sevilla FC 4-0 (1-3 in tur) (Konko (ag), Messi x3)
Barcelona cistiga ce-a de-a noua Supercupa a Spaniei, depasind-o pe Real Madrid (8); a fost o demonstratie de adevarat tiki-taka, asa cum trebuie sa fie (chiar daca inca Barca nu e 100% rodata), nu asa cum joaca nationala Spaniei, in fata unui adversar mult prea timid si neincrezator in posibilitatea de a-si apara un rezultat bun (3-1 in tur). De altfel intentiile lor defensive au fost clare, Luis Fabiano fiind doar pe banca de rezerve; din pacate antrenorul debutant Antonio Alvarez nu a urmarit cu atentie tactica lui Mourinho, deci nu a avut nicio sansa in fata catalanilor. Nici Barcelona nu a inceput cu Iniesta, Villa sau Ibrahimovici, dar asta nu i-a impiedicat sa castige clar, pasele perfecte ale lui Xavi fiind fructificate de nimeni altul decit Messi. Daca Villa si Iniesta au intrat in repriza a doua, in uralele spectatorilor, nu acelasi lucru se poate spune despre Ibra, lasat pe banca de Guardiola. Desi antrenorul declarase nu cu mult timp in urma ca obiectivul lui cel mai important este sa-l integreze pe Ibra in sistemul tikitakist catalan, se pare ca s-a cam razgindit, aducerea lui Villa putind sa insemne despartirea de atacantul suedez. Nereusita acestui proiect (daca asta a fost intentia lui Guardiola, si nu a fost fortat sa-l accepte pe Ibra pentru ca Barca avea nevoie de o tranzactie soc dupa ce Realul le cam luase prim-planul) este o dovada in plus ca acest sistem nu are nevoie, de un atacant central clasic, oricine (dar mai ales Messi) avind posibilitatea sa apara la finalizare.

Internazionale Milano - AS Roma 3-1 (Pandev, Eto'o x2 / Riise)

A doua supercupa a zilei a avut loc la Milano (situatie similara cu Supercupa Romaniei, care s-a desfasurat la Cluj, iata ca se poate si in alte tari) intre echipele lui Chivu si Lobont, in mod poate surprinzator titulari. Daca fundasul lateral a avut o prestatie foarte buna, sigur in aparare si cu incursiuni foarte bune in atac, nu acelasi lucru se poate spune despre pisica jumulita Lobont, care a cam ingropat Roma prin nesiguranta aratata in poarta. Romanii au inceput foarte bine, cu Riise in pozitie de atacant central finalizind in minutul 21 o pasa foarte buna a lui Totti. Roma a reusit sa controleze jocul in prima repriza, si se indrepta spre un avantaj la pauza, cind Vucinic, intr-un moment de orbire, i-a pasat lui Pandev, aflat la numai 4 metri de poarta; acesta a finalizat simplu pe sub un Lobont lipsit de reactie. Dupa pauza Inter a jucat mai bine, ajutata si de amaritul portar roman, care a ezitat sa iasa (desi, ca sa fiu corect, nu stiu daca l-ar fi aparat oricum) la golul lui Eto'o din minutul 70, pentru ca, zece minute mai tirziu sa primeasca din nou un gol parabil, pe sub picior, de la acelasi atacant camerunez. Pe linga cele trei goluri primite, Lobont nu a avut practic nicio interventie in cele 90 de minute, si, in plus, a transmis o stare de nesiguranta aparatorilor, care preferau sa degajeze disperat decit sa se lase pe mina indecisului portar de rezerva. Este o situatie delicata pentru echipa nationala, care nu dispune de niciun portar de valoare - asteptam, cine stie, ceva mai mult de la Tatarusanu sau Pantilimon. Diferenta de valoare intre cei doi portari s-a vazut clar, Julio Cesar avind citeva interventii de senzatie in poarta lui Inter. Una peste alta, a fost o victorie meritata a milanezilor, care, bine asezati in teren, au speculat la maxim greselile din apararea romana. Se pare ca, si in era post-Mourinho, Inter va domina fotbalul italian. O evolutie amuzanta a avut grasutul Adriano, introdus in teren in repriza a doua, care, practic, nu s-a intilnit cu mingea pina la fluierul final, in conditiile in care, teoretic, Roma alerga dupa egalare.