Totul a inceput cu trei personaje pasionate de fotbal (si de sport in general), care traiesc in mod absurd in America, unde fotbalul se joaca cu mana, si jocul cu piciorul se numeste soccer. Cei trei, plictisiti de articolele imbecile de tip tabloid care le ocupa, precum o placere bolnava, orele de serviciu, s-au gindit (complet rupti de realitate, bineinteles) ca se pricep la fenomen si ca pot scrie mai bine decit multi dintre angajatii acelor publicatii.

Sep 25, 2010

Ce surpriză! Arsenal - WBA 2-3!

Cristian Vimer, Brooklyn, 25 septembrie 2010

Fiecare weekend pe care il petrec, in mare parte (noroc ca, din cauza diferentei de fus orar, toate meciurile sunt in timpul zilei, o perioada propice pentru leneveala), in fata calculatorului imi intareste convingerea ca Premier League este, inca, cel mai tare campionat din lume la ora actuala. Intr-adevar, mai ales de cand, pentru cititorii nostri, incerc sa fiu cat mai la curent cu fotbalul international, am inceput sa urmaresc din ce in ce mai mult si alte campionate - Serie A, La Liga, Ligue 1, Bundesliga - insa, desi se poate observa o apropiere valorica semnificativa in ultimii ani, nicaieri nu se joaca inca fotbalul din Anglia.

Arsenal - West Bromwich Albion 2-3 (Nasri 75', 90' / Odemwingie 50', Jara 53', Thomas 73', penalty ratat Brunt 38')

Parca pentru a-mi intari aceasta convingere, a venit acest meci, aparent nevinovat, intre Arsenal, care parea ca de aceasta data va ataca cu sanse mari titlul, si nou-promovata West Bromwich Albion, care a aratat destule lucruri bune in primele cinci etape, dar care era considerata victima sigura pe Emirates Stadium. O surpriza de proportii, intr-un campionat unde astfel de rezultate sunt o raritate, nu ca in Liga 1 bere la gard, unde pare a fi mai greu sa castigi acasa decat in deplasare. Ca majoritatea partidelor din Premier League, a fost un meci excelent, cu un ritm incredibil si cu nenumarate ocazii la ambele porti. WBA, fara Tamas, accidentat, este o echipa surprinzatoare, asezata foarte bine in teren de debutantul Roberto Di Matteo, si a aratat ca are jucatori foarte buni care, in unele faze, s-au distrat cu apararea londoneza.

Arsenal a dominat inca din start, dar a ratat deschiderea scorului prin Arshavin, care a lovit bara de doua ori in aceeasi faza, urmat de ratangiul Chamakh, care nu a nimerit poarta cu capul de la cativa metri. Oaspetii s-au aratat foarte periculosi pe contraatac, cu nigeriano-tatarul Odemwingie blocat in ultimul moment de Almunia. Spaniolul nu a mai putut sa-l opreasca pe acelasi atacant nascut la Taskent decat prin fault in minutul 37, dar tot el a reusit sa apere penaltiul executat slab de nord-itlandezul Chris Brunt. Se intra la pauza cu 0-0, iar Arsenal parea ca este si norocoasa in acest meci. A doua repriza incepe in acelasi ritm excelent, cu gazdele in atac, dar, in minutul 50, excelentul Jerome Thomas (care a crescut la juniorii lui Arsenal) a facut ce a vrut pe stanga cu debusolata aparare londoneza si l-a servit pe Odemwingie care, complet demarcat, a inscris cu calm din apropiere.  Doua minute mai tarziu, meciul se transforma intr-un cosmar pentru Arsenal - Almunia primeste un gol parabil de la fundasul chilian Gonzalo Jara, scapat singur pe flancul drept. Urmeaza o cursa disperata dupa egalare a gazdelor, care domina copios, dar se precipita in faza de finalizare. Ocaziile curg una dupa alta, iar apararea oaspetilor se clatina din ce in ce mai tare. Suedezul Olsson a fost foarte bun, dar (fara fals patriotism) inlocuitorul lui Tamas, spaniolul Pablo Ibanez a parut foarte nesigur. Dominarea gazdelor se reflecta mai mult prin nenumarate lovituri de colt (16, iata totusi ca le-a numarat cineva), si suturi aiurea (19, din care numai 6 pe poarta - WBA a avut 5 suturi pe poarta din 7). Tocmai cand dominarea parea ca se va concretiza, oaspetii au un nou contraatac excelent prin Brunt si Thomas, ultimul reusind sa inscrie in poarta parasita de neinspiratul Almunia. Incredibil! 3-0 pentru nou-promovata WBA pe terenul lui Arsenal! Gazdele, ranite in orgoliu, continua asaltul, iar Nasri, a reusit sa refaca rapid diferenta de doua goluri dupa o faza in care si-a cam batut joc de apararea celor din suburbia Birmingham-ului. Nasri a fost singurul care a miscat de la Arsenal - Arhavin, Chamakh si Diaby au jucat infect, iar cei intrati dupa pauza - Rosicky, Vela si Wilshere parca au fost chiar mai slabi decat cei inlocuiti. Acelasi Nasri, uitat liber in centrul apararii oaspete, mai reuseste un gol in minutul 90, dar, desi londonezii au aruncat tot ce au putut in atac in minutele de prelungiri, meciul se termina cu neverosimila victorie a nou-promovatei. Arsenal pare sa ramana pentru eternitate aceeasi echipa frumoasa dar care nu e in stare de o constanta a rezultatelor care sa o recomande drept o candidata serioasa la titlul pe care il asteapta din 2004.