Totul a inceput cu trei personaje pasionate de fotbal (si de sport in general), care traiesc in mod absurd in America, unde fotbalul se joaca cu mana, si jocul cu piciorul se numeste soccer. Cei trei, plictisiti de articolele imbecile de tip tabloid care le ocupa, precum o placere bolnava, orele de serviciu, s-au gindit (complet rupti de realitate, bineinteles) ca se pricep la fenomen si ca pot scrie mai bine decit multi dintre angajatii acelor publicatii.

Sep 19, 2010

Cronică de weekend. Sportul, Chelsea, Deac

Cristian Vimer, Brooklyn, 19 septembrie 2010

Dupa un nou weekend plin, iata si ultimele impresii de la meciurile din cele doua zile. Am vazut si partide mai bune, si mai slabe, noroc cu o raceala care m-a tinut mai mult prin casa, cu internetul si cei care pun meciuri online si cu capacitatea de multitasking (sic) care m-au ajutat sa pot consemna ce s-a intimplat prin lume pentru cititorii Jurnalului de Fotbal, la fel de ahtiati ca si noi de fenomenul sportiv. Mai am doar un meci de vazut in seara asta - batalia fratricida dintre Peyton si Eli Manning - ati ghicit, marele meci de fotbal (american de aceasta data) Indianapolis Colts - New York Giants, care va incepe in cateva minute.

Stati linistiti, va promitem si cronici despre fotbalul american, un sport extrem de spectaculos care incepe sa ma atraga din ce in ce mai mult (colegul Voicescu este specialistul nostru in domeniu, poate va va impartasi din experienta lui despre play-actions, blitz sau screen passes, eu, recunosc, ma pricep mai mult la baseball). Dar hai sa vedem ce a mai ramas de consemnat.

Drogba, the king
Chelsea - Blackpool 4-0 (Kalou 2', Malouda 12', 41', Drogba 30')

Un nou meci fara istoric pentru campioana care continua sa calce totul in picioare in Premier League (are un golaveraj incredibil dupa patru etape - 17-1!); meciurile grele insa vor incepe sa vina abia din etapa viitoare cand se va deplasa la Manchester pentru partida cu (mai) bogatii Citizens. In cel mai important meci de pana acum, in Charity Shield, the Blues au pierdut cu 1-3 in fata celor de la Man U. Dar sa nu punem raul inainte si sa ne bucuram de calitatea exceptionala a jocului prestat de Chelsea, cu un Drogba extraordinar, parca mai bun decat in tinerete, care a devenit un fel de playmaker in atac, un fel de tatic al "copiilor" Malouda si Kalou, care au inscris de nenumarate ori pana acum din pasele lui geniale.

Astazi la Chelsea au lipsit Terry si Lampard, dar cel mai important om si-a facut datoria. Drogba a pasat decisiv la 3 din cele 4 goluri, si si-a mai trecut si el numele pe lista marcatorilor cu un sut deviat din careu. Blackpool, cu tupeu dupa un start foarte bun de sezon, a venit sa joace fotbal, nu sa se inchida, si a reusit sa il intinda pe Cech la cateva suturi. Rezultatul: 4-0 la pauza pentru Chelsea care parea sa inscrie mai mult de 6 goluri in meciul de azi. Dupa pauza, insa, the Blues au apasat pe frana si meciul s-a terminat cu acelasi scor consemnat dupa 45 de minute. O noua victorie pentru Chelsea care, chiar si fara transferuri de marca (numai Ramires a jucat dintre noii veniti) ramane principala favorita la castigarea unui nou titlu.

Blestemul fazelor fixe
FC Timisoara - Sportul Studentesc 2-1 (Scutaru 30', 73' / Patriche 16')

Cosmin Contra nu a avut un meci usor la debutul suprinzator ca antrenor/jucator. Sa vedem ce stie, de apreciat curajul lui Iancu (sau naiba mai stie ce e in capul lui, ca nici lui nu cred ca ii e clar). Desi Sportul a avut absente extrem de importante (nu mi-e prea clar de ce nu au jucat Varga, Balan si Irimia), jucatorii bucuresteni au dat o replica destul de buna, reusind chiar sa deschida scorul, dupa un corner prin fundasul Patriche. Timisorenii au reusit sa egaleze dupa un sfert de ora, dupa un cap al lui Scutaru, nemarcat, la o centrare a lui Zicu (dupa parerea mea omul meciului). Egalitate la pauza dupa 45 de minute controlate cu autoritate de timisoreni.

De la cabine iese insa o echipa a Sportului mult mai hotarata, care reuseste sa puna stapanire pe joc pentru multe minute in repriza a doua (are si o ocazie excelenta a lui Curelea care scapa singur dar trage slab, in portar). Golul victoriei Timisoarei vine, normal, in urma unei faze fixe - fundasul golgeter Scutaru inscrie cu capul in urma unui corner si a unui nou moment de uluiala a fundasilor bucuresteni. Pana la final, Zicu face spectacol, lovind bara transversala dupa un lob spectaculos, Timisoara castiga, iar Sportul intra in zona retrogradarii. Un nou meci decis de fazele fixe, care par a fi singurul mod in care pot sa inscrie echipele din Liga 1, lipsite de scheme de joc sau de jucatori cu fantezie. As vrea sa vad o statistica a numarului de goluri inscrise din actiune - sunt sigur ca sunt extrem de putine.

Deac - o Dacie in rodaj
FC Schalke 04 Gelsenkirchen - BVB Borrusia Dortmund 1-3 (Huntelaar 89' / Kagawa 20', 58', Lewandowski '86)

Schalke pierde lamentabil derby-ul local cu Borussia Dortmund. Reamintesc cititorilor ca meciul dintre reprezentantele regiunii Ruhr - "der Kohlenpott", cea mai mare aglomerare urbana din Germania - 7.3 milioane  este cel mai celebru derby din Bundesliga (Schalke a fost infiintata in 1904 iar Borussia in 1909). Cu noile vedete - Raul, Huntelaar, si, cu voia dumneavoastra, Deac in primul 11, echipa lui Felix Magath a evoluat foarte slab astazi, fiind dominata clar de rivala din Dortmund. Patriot din fire, m-am uitat la meciul de azi pentru a-l urmari in actiune pe Deac, speranta noastra de pe aripa stanga. Ciprian s-a agitat mult, a participat la mai toate actiunile de atac ale gazdelor in prima repriza, s-a precipitat in stilul caracteristic de cateva ori, dar, in general nu mi s-a parut sub media echipei. Am fost foarte dezamagit sa-l vad schimbat la pauza cu Edu, care, insa, a jucat mai prost ca romanul.

Omul meciului a fost japonezul Kagawa, omniprezent in prima repriza, autor a doua goluri si cu multe alte ocazii la poarta aparata excelent de Neuer, poate cel mai bun portar din lume la ora actuala (parerea mea). Pacat pentru Deac, sper sa se adapteze rapid si sa joace in continuare, avem nevoie ca de aer de un jucator intr-un campionat serios. In alta ordine de idei, cu un fotbal de calitate, cu stadioane superbe, tribune pline, jucatori excelenti, Bundesliga este pe buna dreptate cea mai profitabila liga din Europa.