Totul a inceput cu trei personaje pasionate de fotbal (si de sport in general), care traiesc in mod absurd in America, unde fotbalul se joaca cu mana, si jocul cu piciorul se numeste soccer. Cei trei, plictisiti de articolele imbecile de tip tabloid care le ocupa, precum o placere bolnava, orele de serviciu, s-au gindit (complet rupti de realitate, bineinteles) ca se pricep la fenomen si ca pot scrie mai bine decit multi dintre angajatii acelor publicatii.

Sep 26, 2010

Ibra face diferenţa. AC Milan - Genoa 1-0

Cristian Vimer, Brooklyn, 27 septembrie 2010

Galaxia vedetelor de la Milan mai are pana sa ajunga un mecanism bine uns, iar antrenorul Allegri pare putin depasit de responsabilitatea care apasa pe umerii lui, dar echipele mari au si noroc cand nu prind o zi prea buna. Norocul lui Milan s-a numit de aceasta data Zlatan Ibrahimovic, jucatorul karatist, care si-a exploatat mobilitatea si lungimea cracilor, inscriind unicul gol al partidei printr-un lob superb.

AC Milan - Genoa 1-0 (Ibrahimovic 49')

Meci incalcit la Milano, unde vedetele inca se cam calca pe picioare si creeaza impresia ca s-au intalnit ieri si au hotarat sa joace un meci impreuna. Rezultatul - un ritm de Liga 1 Bergenbier, pentru ca nimeni nu prea stie unde sa stea si trebuie sa se opreasca pentru a gasi coechipieri liberi. Totusi, valoarea individuala a jucatorilor ii ajuta sa-si creeze destule faze de poarta si, cu putin noroc, Milan, desi lipsita de aportul lui Pato (unde ar mai fi jucat Robinho daca mai era si Pato in teren?) a reusit sa-si adjudece cele trei puncte. In prima repriza, gazdele au trait periculos, Abbiati fiind salvat de doua ori - o data de bara si, cateva minute mai tarziu de imprecizia lui Toni, a carui lovitura de cap a ratat incredibil poarta de la cativa metri. Si Milan a avut ocazii - Gattuso si Boateng fiind blocati pe rand de tanarul portar portughez Eduardo.

In debutul reprizei a doua, a aparut in prim plan Ibra, care s-a folosit de piciorul lui numarul 47 si a reusit un gol superb, peste portarul Eduardo, care a incercat disperat sa agate mingea lobata de karatistul atacant. Genoa, cu un Luca Toni complet iesit din forma, nu a reusit nimic deosebit, mai mult, nou-intratul Flamini a aratat de ce nu este titular, fiind extrem de egoist in doua situatii foarte bune. Se termina  1-0 iar Milan (cu Inzaghi lasat pe banca, spre disperarea colegului Vidrascu) profita de infrangerea rivalilor de la Inter si se apropie la doua puncte de lider. Mai sunt multe de pus la punct, dar milanezii par a fi pe drumul cel bun.