Totul a inceput cu trei personaje pasionate de fotbal (si de sport in general), care traiesc in mod absurd in America, unde fotbalul se joaca cu mana, si jocul cu piciorul se numeste soccer. Cei trei, plictisiti de articolele imbecile de tip tabloid care le ocupa, precum o placere bolnava, orele de serviciu, s-au gindit (complet rupti de realitate, bineinteles) ca se pricep la fenomen si ca pot scrie mai bine decit multi dintre angajatii acelor publicatii.

Sep 25, 2010

Un pas greşit. Levante - Real Madrid 0-0

Cristian Vimer, Brooklyn, 25 septembrie 2010

A patra etapa din La Liga a programat un meci foarte interesant la Valencia, dintre gazdele nou-promovate Levante, si los Merengues, care ar fi trecut pentru prima data pe primul loc in cazul unei victorii. Meci greu pentru Mourinho, care, convertit intr-un antrenor ofensiv este pus in ocazia de a lua o portie buna din propriul lui medicament amar. Eterni favoriti in La Liga, Real trebuie sa gaseasca meci de meci resurse pentru a trece de echipe pregatite de antrenori care au studiat cu pixul in mana meciurile-scoala ale Interului lui Mourinho contra Barcelonei.
Levante - Real Madrid 0-0

Desi au dominat copios, madrilenii au trebuit sa se declare multumiti cu un scor alb, in mare parte datorita ratarilor incredibile ale atacantilor (Higuain merita titlul de ratangiu sef) si paradelor excelentului portar Reina (Manolo, nu Pepe), care, dupa parerea mea, a fost jucatorul meciului.

Statisticile ne spun clar povestea acestui meci, dominat de la inceput pana la sfarsit de oaspeti:

Posesie: 31% - 69%
Suturi la poarta: 4 - 25
Suturi pe poarta: 0 - 6

Multe ocazii pentru jucatorii madrileni in prima repriza dar Higuain, Ronaldo, Marcelo si Khedira rateaza din orice pozitie. Higuain are si un gol anulat, corect, pe motiv de offside in minutul 42.
In repriza a doua, gazdele ies hotarate de la vestiare si au cele mai bune 10-15 minute ale meciului in care ii domina pe mai galacticii lor oaspeti. Realul se trezeste din pumni, si preia comanda jocului, insa dupa acelasi scenariu, cu portarul Manolo Reina in prim plan. In ultimele 15 minute, dominarea Realului devine si mai accentuata, dar baietii lui Mourinho se intrec in a-si dezamagi antrenorul. Benzema, intrat dupa pauza, ne arata din nou ca nu-si merita locul de titular, iar Pedro Leon este blocat de Reina. Portarul valencian are o interventie excelenta in minutele de prelungiri in fata neinspiratului Higuain, scapat complet singur in careul gazdelor. Se termina 0-0, iar Mourinho mai are mult de lucru cu echipa madrilena.