Totul a inceput cu trei personaje pasionate de fotbal (si de sport in general), care traiesc in mod absurd in America, unde fotbalul se joaca cu mana, si jocul cu piciorul se numeste soccer. Cei trei, plictisiti de articolele imbecile de tip tabloid care le ocupa, precum o placere bolnava, orele de serviciu, s-au gindit (complet rupti de realitate, bineinteles) ca se pricep la fenomen si ca pot scrie mai bine decit multi dintre angajatii acelor publicatii.

Oct 16, 2010

Bravo, Lucian!

Cristian Vimer, Brooklyn, 16 octombrie 2010

Dupa cum era de asteptat, Lucian Bute l-a zdrobit pe americanul Jesse Brinkley, care a rezistat, surprinzator si laudabil, pana in repriza a noua, cand a fost pus la podea pentru a treia oara. De aceasta data nu s-a mai putut ridica, iar Bute a fost declarat invingator prin KO tehnic. De la inceput s-a vazut ca este o diferenta mare de clasa intre cei doi boxeri (asta ca sa nu mai vorbim de diferenta de inaltime - 10 cm in favoarea lui Bute). Romanul a parut ca se joaca cu Brinkley, si ca incearca sa le ofere un spectacol canadienilor care au venit in numar foarte mare ca sa il vada si care i-au scandat numele pe toata durata meciului.

Dupa trei reprize de tatonare in care Brinkley, desi mult mai mic, parea bine pus pe picioare, Bute a inceput sa creasca puterea loviturilor si sa-l toace pe american. Acesta a fost pus prima data la podea in repriza a cincea cu o serie de lovituri la corp si a reusit cu greu sa nu fie numarat pana la 10. De aici, meciul devine usor pentru Bute, care, dupa doua reprize de lovituri dure la corp, ii sparge arcada lui Brinkley si il pune din nou la podea in repriza a opta. Sarmanul american de-abia se mai tine pe picioare, iar finalul vine firesc, in repriza a noua, cand, ametit, receptioneaza un uppercut de stanga direct in nas si meciul se incheie fara ca macar sa fie numarat. TKO si a 27-a victorie pentru Lucian, care merita niste adversari mai valorosi.

Am reusit sa vad intreaga gala pe internet, si am putut sa-i urmaresc in actiune si pe Jo-Jo Dan si Adrian Diaconu. Primul l-a invins pe argentinianul Villafrane prin KO in repriza a patra (un meci un pic ridicol - argentinianul parea a fi fost luat de pe strada si aruncat in ring - s-a dat batut la prima lovitura si apoi facea bezele spectatorilor de parca ar fi castigat). Diaconu a avut un meci mai greu decat se astepta cu Omar Sheika (vecin de-al meu din New Jersey), care a reusit sa-l si puna la podea in repriza a doua. De atunci, Adrian si-a luat rolul in serios si a dominat clar, castigand la puncte, prin decizie unanima.

Recunosc, spre rusinea mea, ca e pentru prima data cand il vad pe Bute boxand live, dar promit ca, de acum incolo ii voi urmari toate meciurile. Lucian este un boxer excelent si spectaculor, cu un stil elegant si lovituri fulgeratoare. Modul in care l-a dominat pe Brinkley, un boxer nu chiar oarecare, ne arata clasa lui Bute, poate cel mai bun sportiv roman la ora actuala. Iata ca mai gasim si noi pe cate cineva cu care sa ne mandrim. Sa speram ca cei de la Showtime care au inventat Super Six s-au uitat la meciul romanului, si ca in viitorul apropiat ii vor da sansa sa arate ca e cel mai bun la categoria lui. Astept sa-l vad intr-un meci cu adevarat tare.