Totul a inceput cu trei personaje pasionate de fotbal (si de sport in general), care traiesc in mod absurd in America, unde fotbalul se joaca cu mana, si jocul cu piciorul se numeste soccer. Cei trei, plictisiti de articolele imbecile de tip tabloid care le ocupa, precum o placere bolnava, orele de serviciu, s-au gindit (complet rupti de realitate, bineinteles) ca se pricep la fenomen si ca pot scrie mai bine decit multi dintre angajatii acelor publicatii.

Oct 17, 2010

Cronică de weekend - La Liga

Cristian Vimer, Brooklyn, 17 octombrie 2010

Un nou weekend interesant prin Europa - din nou am fost tintuiti in fata televizoarelor si calculatoarelor pentru a urmari meciuri bune in Anglia, Italia, Spania, si, de ce nu, chiar si in Romania (Dinamo-Steaua nu a fost chiar rau - merita un articol separat). Din pacate, de multi ani ne-am obisnuit cu Italia, Anglia, Spania, avem si noi echipele noastre preferate, deci inca nu reusim sa gasim timp pentru a ne convinge ca Bundesliga si Ligue 1 sunt la acelasi nivel, asa ca nu am putut urmari ratarile lui Marica sau ale lui Daniel Niculae. Poate cu alta ocazie. Deocamdata, La Liga.

Malaga - Real Madrid 1-4 (Stadsgaard 55' / Higuain 30', 65', Ronaldo 45', 50'- pen.)
Cu Cere7 in mare revenire de forma, Real nu a avut nici o problema in deplasarea de la Malaga, reusind, cu ajutorul Barcelonei care a castigat in fata Valenciei sa suie pe primul loc in clasament. Cu 10 goluri in ultimele 2 meciuri, Mourinho nu mai poate fi acuzat, cel putin deocamdata, de joc defensiv. Madrilenii au inceput in forta, si au nimerit barele portii lui Galatto de doua ori in primele minute prin Higuain si Khedira, pentru ca in minutul 30 argentinianul sa inscrie un gol de atacant clasic. Ronaldo inscrie si el in ultimul minut al primei reprize dupa o faza de contraatac creata de Ozil. Meci usor in a doua repriza, mai ales dupa ce Ronaldo mai inscrie o data din penalty la cinci minute de la reluare. Desi gazdele au redus din handicap dupa un corner in minutul 55, nu au parut nici o clipa ca pot reveni in joc. Higuain a mai marcat o data, apoi a fost schimbat cu Benzema, care este intr-o eclipsa de forma din care pare sa nu-si mai revina - s-a incurcat de cateva ori in minge si, in plus, a ratat trei ocazii mari, una din ele de-a dreptul incredibila. De la Real, pe langa Ronaldo, Higuain, Marcelo si Ozil, mi-a placut si tanarul Pedro Leon care a produs panica de cateva ori pe partea dreapta. Malaga nu s-a blocat in aparare (poate s-ar fi blocat daca nu era 0-2 la pauza) si a jucat curajos, a avut cateva faze bune de atac. L-am remarcat pe ghanezul Quincy Owusu-Abeyie, care s-a agitat de multe ori de unul singur prin apararea oaspetilor. Iata aici o faza simpatica in care Luque il urecheaza pe Pepe. "Pepe mi-a spus sa ma uit la tabela. M-am uitat. Nu-mi place controversa, dar nu m-a respectat. Ca sa porti acel echipament trebuie sa fii un gentleman si ma indoiesc ca el este.", a declarat gentlemanul Luque despre corectia aplicata fundasului madrilen.

Barcelona - Valencia 2-1 (Iniesta 48', Puyol 63' / Hernandez 38')
Barcelona a reusit victoria in derby-ul etapei cu Valencia, detronand-o de pe prima pozitie in clasament, unde s-a cocotat Realul lui Mourinho. Meci bun facut de Barcelona in a doua repriza, dupa o prima parte in care Valencia s-a aparat foarte bine, si a contraatacat periculos, inscriind un gol si avand o ocazie enorma in minutele de prelungire. Nu mai intru in detalii (puteti citi aici o cronica mai pe larg a colegului Voicescu). As vrea doar sa adaug ca, dupa parerea mea, stilul acesta de joc al Barcei fara un atacant clasic nu face bine fotbalului, pentru ca multi incearca acum sa-i imite, si, bineinteles, putini reusesc. E o tendinta in fotbalul mondial - de la doi atacanti mai mult sau mai putin clasici, s-a ajuns la unul si, mai apoi, la nici unul. Un bun exemplu a fost finala Spania - Olanda (Villa la Spania si van Persie pot fi maxim al doilea varf). Asa e, fotbalul evolueaza, dar asta nu inseamna ca trebuie sa imi si placa directia de evolutie. Noroc ca mai exista inca atacanti de clasa - Drogba, Ibra, Eto'o, Rooney, Torres, Millito, Higuain, etc, asa ca sper sa fie inca pusi in valoare. Sa nu uitam ca Barca i-a avut la dispozitie pe doi dintre ei, si i-a aruncat ca pe masele stricate, pentru ca nu se potriveau ideii de joc a lui Guardiola. Si daca in rolul atacantului unic il ai pe Villa, care a ratat din orice pozitie imaginabila, e greu sa castigi. Noroc cu Puyol care i-a salvat de aceasta data.

In alte meciuri din La Liga: Atletico si Espanyol inving pe Getafe si Bilbao si urca pe 5 si 6, Sevilla pierde clar cu 2-0 la Gijon si coboara in clasament. In schimb, Villareal cu o victorie maine la Alicante (oare aia stiu ca l-au transferat pe Pulhac sau l-au uitat pe la vreo terasa din oras?) poate trece pe primul loc in clasament.

NOTA: Ati observat, desigur, noul design al Jurnalului de Fotbal, datorat in mare parte faptului ca am descoperit un site excelent care publica toate scorurile si toate rezumatele meciurilor disputate in fiecare etapa. De aceea, nu va vom mai arata rezumate in continutul articolelor, in afara cazului in care gasim unele mai bune. Vizionare placuta.