Totul a inceput cu trei personaje pasionate de fotbal (si de sport in general), care traiesc in mod absurd in America, unde fotbalul se joaca cu mana, si jocul cu piciorul se numeste soccer. Cei trei, plictisiti de articolele imbecile de tip tabloid care le ocupa, precum o placere bolnava, orele de serviciu, s-au gindit (complet rupti de realitate, bineinteles) ca se pricep la fenomen si ca pot scrie mai bine decit multi dintre angajatii acelor publicatii.

Oct 3, 2010

Eroii din Ghencea! Steaua-Napoli 3-3. O cronică invers.

Cristian Vimer, Brooklyn, 3 octombrie 2010

Toata lumea a vazut, a citit articole indignate, a comentat aprins meciul nerecomandat cardiacilor din Ghencea dintre Steaua si Napoli (ca sa citez din dictionarul limbii de lemn a presei sportive). Cunoasteti povestea: 3-0 pentru Steaua in minutul 16, 3-3 in minutul 98, cu largul concurs al arbitrului polonez Borski, ajuns un nou Urs Meier, macar pentru o parte a romanilor (si motiv de caterinca pentru toti anti-stelistii). Presa romana s-a inflamat in stilul caracteristic, am citi articole cu titluri precum "Carnat polonez", "Un ticalos arbitru polonez", etc, etc. Dupa ce mi-a trecut indignarea patriotica, m-am gandit: oare cum ar suna un articol tipic romanesc in cazul in care scorul ar fi evoluat invers, cu Steaua egaland in minutul 98 (as vrea sa traiesc ziua in care o echipa romaneasca revine de la 0-3, chiar si cu ajutorul arbitrului).

Inainte sa va oferiti voluntari pentru o partida de sex cu mama sau cu diverse rude decedate de-ale dansei, trebuie va spun ca si eu sunt de parere ca arbitrul polonez ne-a furat, ca a facut tot ce era omeneste posibil sa-i ajute pe italieni sa egaleze. Sunt curios ce mai facea insa daca stelistii nu trageau de timp? Mai prelungea meciul cu 8 minute? Nu vom afla niciodata. Dar hai sa vedem cum ar arata o cronica "inversa" a meciului:

Steaua - Napoli 3-3 (Latovlevici 44', Tanase 73', Kapetanos 98' / Gardos ag 2', Hamsik 12', Cavani 16', Cavani rosu 31')

Lacatus a tratat cu superficialitate meciul cu italienii de la Napoli si a hotarat sa ii odihneasca pe Tanase si Kapetanos, declarand ca, pentru el, competitia interna e mai importanta; aerul de superioritate al stelistilor s-a vazut inca din minutul 2, cand portarul Tatarusanu s-a vazut nevoit sa scoata mingea din plasa, dupa o deviere nefericita a lui Gardos. Cosmarul portarului nostru continua si primeste doua goluri demne de Carlos, sarind pe sub minge de doua ori in 4 minute. Rezultatul - un dezamagitor 0-3 dupa numai 16 minute. Incet-incet, baietii nostri isi revin din pumni si incep sa controleze cu autoritate meciul. In minutul 31 Cavani are o iesire criminala si il loveste cu cotul in plina figura pe Alves si primeste meritat cartonasul rosu de la arbitrul polonez Borski.

Presiunea stelista creste, iar fundasii napoletani recurg la faulturi grosolane, si in minutul 44, Latovlevici, fundasul cu plamani de otel, inscrie cu un sut extraordinar din lovitura libera de la 25 de metri, acordata dupa un fault clar al apararii italiene. Se intra la pauza cu 3-1 pentru italieni.
Fiara Lacatus isi biciuie elevii la vestiare, si, iata ca, inca o data, pauza este un sfetnic bun pentru baietii nostri. Acestia ies de la cabine mult mai hotarati si continua sa ii preseze pe italieni, care se apara cu toata echipa, fragmenteaza jocul, si trag de timp la fiecare faza. Italienii raman periculosi pe contraatac, si glontul ii suiera din nou pe la ureche lui Tatarusanu la o faza in care lovesc bara de doua ori, dupa o noua iesire pe sub minge a debusolatului portar stelist. Baietii nostri strang din dinti si continua sa domine, iar in minutul 73 Tanase, introdus in teren in repriza a doua, alaturi de Kapetanos, inscrie un eurogol cu o bomba de la 30 de metri. Timpul se scurge mult prea repede pentru baietii nostri, care se lovesc de catenaccio-ul facut de jucatorii italieni, care, ajutati si de arbitrul polonez care se lasa impresionat de caderile lor teatrale, reusesc sa reziste sarjelor militare. De Sanctis face minuni intre buturi, iar mingea refuza cu incapatanare sa intre in poarta. De la margine se arata 4 minute de prelungiri, prea putine pentru fragmentarile din a doua repriza. Italienii recurg la tertipuri ieftine si efectueaza o noua schimbare in prelungiri, apoi portarul De Sanctis se tavaleste penibil pe jos timp de 3 minute, primeste si cartonas galben pentru tragere de timp, iar arbitrul, trebuie sa mai prelungeasca partida. Nu trebuie sa se permita astfel de practici! Minutele trec, ai nostri mai arunca o minge in fata, se dicteaza corner, arbitrul se uita la ceas si lasa jocul sa continue, probabil pentru ca nu mai credea nici el ca stelistii vor egala. Si minunea se produce! Combinatie superba in careul italian si Kapetanos il executa pe portarul napoletan cu un sut sec sub bara. Un egal cat o victorie pentru baietii nostri care au luptat pana la epuizare in fata ghinionului, si a unui adversar care a jucat urat, si a incercat sa-i opreasca prin orice mijloace, fragmentari, faulturi repetate, chiar si loviri criminale precum cea din prima repriza. De apreciat si faptul ca am avut parte, in sfarsit, de un arbitraj destul de corect, o schimbare dupa hotia de la Liverpool. Bravo baieti, iata ca se poate!