Totul a inceput cu trei personaje pasionate de fotbal (si de sport in general), care traiesc in mod absurd in America, unde fotbalul se joaca cu mana, si jocul cu piciorul se numeste soccer. Cei trei, plictisiti de articolele imbecile de tip tabloid care le ocupa, precum o placere bolnava, orele de serviciu, s-au gindit (complet rupti de realitate, bineinteles) ca se pricep la fenomen si ca pot scrie mai bine decit multi dintre angajatii acelor publicatii.

Oct 4, 2010

Eternul Drogba. Chelsea - Arsenal 2-0

Cristian Vimer, Brooklyn, 4 octombrie 2010

Mare derby londonez pe Stamford Bridge intre Chelsea si Arsenal, si un pas mare catre un nou titlu pentru echipa lui Ancelotti, dupa esecul din etapa precedenta cu Manchester City. Nu voi intra in prea multe detalii - veti intelege tot din excelentul comentariu la rezumatul inclus aici, dar, pentru cine nu vorbeste fluent limba vitenameza iata totusi ce s-a intamplat la meci.
Chelsea - Arsenal 2-0 (Drogba 39', Alex 85')

Un meci excelent, inceput in nota de dominare a oaspetilor, care au ratat doua ocazii mari in primele minute, prin Chamakh si Koscielny. Din pacate pentru ei, n-au inscris, si le-au lasat pe gazde sa intre in joc, iar acestea au zis sarumana si au pornit la treaba. Dupa doua ocazii ratate de Malouda si Drogba, ivorianul se razbuna si inscrie un gol superb, cu calcaiul, dupa o faza lucrata de Ramires si o pasa decisiva de la Cole. Se intra la pauza cu 1-0 pentru gazde, dupa o prima repriza echilibrata.

Repriza a doua incepe tot cu Arsenal in atac, si cu un penalty cerut de Chamakh, dupa ce a fost blocat in careu de Cech; a fost contact fara indoiala, dar caderea teatrala a atacantului marocan l-a facut pe arbitru sa creada ca n-a fost nimic (sau a furat, nu bag mana in foc pentru nimeni). Arsenal domina, dar Chelsea e foarte periculoasa pe contraatac si are doua ocazii mari prin Anelka (una din ele ratata incredibil cu poarta goala), si un gol anulat pentru un offside la limita la Ashley Cole. Arsenal retine posesia dar nu isi gaseste claritatea la ultima pasa si, incet-incet, cedeaza si fizic, iar, in minutul 85, Alex inchide meciul cu o lovitura libera executata in stilul compatriotului sau Roberto Carlos. Doua goluri superbe si un meci excelent, ca de obicei in Premier League, iar Chelsea, cu un Drogba extraordinar, pare singura competitoare la titlu in acest an.