Totul a inceput cu trei personaje pasionate de fotbal (si de sport in general), care traiesc in mod absurd in America, unde fotbalul se joaca cu mana, si jocul cu piciorul se numeste soccer. Cei trei, plictisiti de articolele imbecile de tip tabloid care le ocupa, precum o placere bolnava, orele de serviciu, s-au gindit (complet rupti de realitate, bineinteles) ca se pricep la fenomen si ca pot scrie mai bine decit multi dintre angajatii acelor publicatii.

Oct 31, 2010

Greu de ucis. Hercules - Real Madrid 1-3

Cristian Vimer, Brooklyn, 31 octombrie 2010

Proaspat promovata din Liga Adelante, Hercules, a fost destul de aproape sa devina el devorador de grandes din Primera Division. Dupa ce i-au invins pe Barcelona chiar pe Camp Nou (0-2, etapa a doua), jucatorii din Alicante au intrat in meci hotarati sa nu tina partea nimanui la varful clasamentului si sa le aplice o corectie si celor de la Real. Zis si facut, in minutul 3 era deja 1-0 pentru gazde, dupa un gol frumos, cu capul, al eternului Trezeguet. Meci greu pentru Real, nevoita sa inceapa, practic, meciul de la 0-1, impotriva unei echipe curajoase si bine asezate in teren.

Hercules nu e tipica echipa nou-promovata care joaca cu frica in fata temutelor adversare din La Liga - echipa antrenata de "romanul" Esteban Vigo are in lot jucatori cu o vasta experienta, trecuti de 30 de ani precum Trezeguet (care nu are nevoie de nici o prezentare), Thomert (de la le Mans), Rufete si Farinos (care au facut cariera la Valencia), Noe Pamarot (care a jucat la Tottenham si Portsmouth), Tote (care a jucat 4 ani la Real Madrid). Printre vedete se numara Nelson Valdez, adus la inceputul sezonului de la Borussia Dortmund, si Royston Drenthe, imprumutat de la Real (care a fost nominalizat de redactia noastra pentru All Star Cocalar si care nu a putut evolua in meciul direct, datorita unei clauze din contractul de imprumut). Printre titularii incontestabili se numara si fostul stelist Tiago Gomez, care, bineinteles, nu a convins in Ghencea (se pare ca este foarte greu sa convingi acolo), si a fost lasat sa plece pentru ca nu s-au putut achita 300 de mii pentru transferul lui definitiv. Din pacate, nu acelasi lucru se poate spune despre Pulhac, lasat in afara lotului, ca aproape de fiecare data in acest sezon.

Dar destul despre Hercules, sa revin la meciul de sambata. Debusolati de golul primit rapid, madrilenii au incercat sa inscrie repede, dar s-au precipitat in fata portii in situatii favorabile. "Pipita" Higuain a ratat o ocazie buna in minutul 24, dar portarul Catalayud s-a opus cu un reflex excelent. Trezeguet a ratat si el o ocazie excelenta de a majora scorul, si s-a intrat la pauza cu gazdele in avantaj.

Impulsionati de Mourinho, madrilenii au revenit de la vestiare hotarati sa egaleze si au reusit sa o faca rapid, in minutul 52, gol di Maria dupa o gafa a portarului valencian care a scapat in fata un sut al lui Ronaldo. Dupa egalare, Real continua sa domine copios, iar gazdele nu mai reusesc sa contraatace periculos. Totusi, golul victoriei refuza sa cada, in ciuda unor ocazii favorabile, ratate, pe rand, de Ronaldo (de doua ori) si Ramos.

Hotaratoare, de aceasta data, a fost introducerea in teren a lui Benzema (pe care l-am cam bestelit intr-un articol anterior); nu stiu ce le face Mourinho, dar, sub conducerea lui, toti jucatorii par sa dea 110% (e un fel de Lucescu la patrat, hehe). Introdus in locul lui Pepe in minutul 75, francezul a intrat excelent in meci, zapacind apararea gazdelor, care pareau sa se fi obisnuit cu presiunea destul de lipsita de idei a Realului, si a contribuit la doua goluri (si la un posibil hatt-trick pentru CR7, daca portughezul nu rata in prelungirile meciului). In minutul 82 la un un-doi intre Benzema si senzationalul Marcelo (dupa parerea mea cel mai bun fundas stanga ofensiv din lume la ora actuala), francezul suteaza, Catalayud respinge din nou in fata, si Ronaldo inscrie simplu. Realul continua sa preseze o defensiva debusolata si tot Ronaldo inscrie, din pasa aceluiasi Benzema, si ajunge la 12 goluri in 9 meciuri in Primera Division.

Realul invinge, greu dar meritat, si se anunta o lupta foarte interesanta cu Barcelona pentru titlu (desi Villareal se tine aproape, nu cred ca vor putea tine ritmul pana la capat).