Totul a inceput cu trei personaje pasionate de fotbal (si de sport in general), care traiesc in mod absurd in America, unde fotbalul se joaca cu mana, si jocul cu piciorul se numeste soccer. Cei trei, plictisiti de articolele imbecile de tip tabloid care le ocupa, precum o placere bolnava, orele de serviciu, s-au gindit (complet rupti de realitate, bineinteles) ca se pricep la fenomen si ca pot scrie mai bine decit multi dintre angajatii acelor publicatii.

Oct 21, 2010

Impotenţă norocoasă. FC Utrecht - Steaua 1-1

Cristian Vimer, Brooklyn, 21 octombrie 2010

Steaua si-a propus mult in acest meci si a obtinut putin, si asta cu mult noroc. Lacatus declarase inainte de meci ca merge in Olanda ca sa obtina victoria, si a reusit sa transmita acest optimism si jucatorilor aflati in teren. A impus un presing agresiv in jumatatea adversa, care i-a incomodat vizibil pe olandezi, cel putin in prima parte a meciului. Utrecht a avut o mentalitate de echipa mica, parand multumita in multe momente sa se apere si sa contraatace periculos, desi, dupa parerea mea, jucatorii lor erau mai tehnici si mai rapizi decat ai nostri.

Jocul Stelei a semanat in multe momente cu cel din meciul cu Dinamo - o dominare sterila, cu un joc lent, fara imaginatie, fara scheme, jucatorii nereusind sa-si creeze nici o oportunitate de gol. Unica semi-ocazie a stelistilor a fost sutul de la distanta al lui Latovlevici, din minutul 19, aparat cu dificultate de portarul Vorm (nu, traducerea numelui sau nu e vierme, ci sablon), care in restul timpului a somat.

Nu intentionez sa scriu o cronica a meciului minut cu minut, as dori numai sa notez ca olandezii au avut o bara, si alte 4-5 ocazii enorme de a inscrie, inclusiv un gol anulat pentru un offside cel putin discutabil. Au inscris, meritat, in minutul 60, prin francezul Duplan, care a profitat de o gafa impardonabila a preferatului lui Becali, Ricardo care a incercat sa dribleze, penibil, la marginea careului propriu si, evident, a pierdut mingea. Sunt curios ce va mai declara patronul dupa o asemenea evolutie. Mi-a placut revenirea Stelei dupa primirea golului, ai nostri reusind sa controleze jocul si sa puna presiune pe apararea olandeza. A venit si golul egalizator - nefericitul Schut (al carui nume nu inseamna sut ci ecran), presat de Gardos, si-a invins propriul portar cu un cap imparabil, la o lovitura libera de pe dreapta, executata de Banel. Spre lauda lor, stelistii au continuat sa preseze si dupa golul egalizator, insa, bineinteles, fara sa isi creeze ocazii de gol. Mai mult, Tatarusanu a avut un reflex senzational la ultima faza a meciului, la capul nefericitului Mulenga (al carui nume habar n-am ce inseamna, si care a ratat din toate pozitiile in acest meci).

Steaua a fost bine asezata in teren, agresiva, dar de la mijloc in sus a fost zero. Este greu sa iti creezi ocazii de gol atata timp cat Tanase a evoluat lamentabil, Surdu penibil, iar Stancu nu cred sa fi atins mingea de 5 ori in acest meci. Colegul Voicescu sugerase sa imi intitulez cronica "Bishonul si Motanul", insa, in conditiile date, nu pot sa il ajut. Intrarea lui Szekely a fost de bun augur, nu inteleg de ce Lacatus nu l-a scos pe impotentul Surdu mai devreme; paradoxal, Steaua ar fi avut o formula mai ofensiva cu un singur varf - Stancu, cu Szekely, Tanase si Radut la mijloc. Mijlocasii defensivi Anghelov si Ricardo au fost foarte slabi - bulgarul e tehnic, dar moale, iar preferatul lui Gigi e gras si se crede mult mai brazilian decat e (vezi si faza golului). In plus, inexplicabil, lentul Anghelov a fost pus sa-l marcheze pe rapidul si tehnicul Martens, fiind depasit deseori de acesta.
Nu injurati inca, am si aprecieri pozitive: cuplul B & B (Banel si Bonfim) mi s-a parut cea mai tare gaselnita a lui Lacatus - la unele faze, mai ales in prima repriza, au amintit de un alt cuplu cuplu celebru, pe partea stanga - Dorinel & Tibi. Nefericitul bishonul Nesu a fost depasit de multe ori de incrucisarile celor doi (el l-a si faultat pe Banel la faza golului). Din pacate, s-a vazut lipsa unui varf care sa poate receptiona centrarile utile ale celor doi - unde esti tu, Kapetanos?

Foarte bine a evoluat si Tatarusanu, care, surprinzator pentru inaltimea lui, e un excelent portar de linia portii - daca ar invata sa iasa mai bine la centrari ar putea ajunge mare. Celalalt cuplu din aparare - G & G (Geraldo si Gardos) - a alternat fazele excelente cu gafe de curtea scolii - au avut noroc la multe situatii de atac ale olandezilor. Gardos e inalt, elegant, poate ajunge un jucator bun. Raman totusi la parerea ca ar fi mai bun ca mijlocas defensiv. Slabut mi s-a parut si Latovlevici, care a fost depasit deseori pe partea stanga.

Am remarcat atmosfera frumoasa in tribunele arhipline ale stadionului Galgenwaard, unde s-au auzit de multe ori si incurajarile celor cateva sute de romani. Atmosfera stricata, din pacate, pentru telespectatorii ProTV de un comentariu absolut penibil. Cei doi (nu cunosc numele lor, si nici nu vreau sa ma obosesc sa le caut) incercau sa para relaxati si ironici, cu glumite de prost gust amestecate cu aprecieri total gresite ale fazelor sau jucatorilor. Si-au petrecut toata prima repriza laudandu-l excesiv pe Ricardo la orice pasa cu latul, pentru ca sa il scuze din cauza ca ar fi obosit. Promit ca la urmatorul meci voi cauta pe internet o transmisie cu comentariu olandeza - macar suna simpatic. De remarcat si declaratia lui Szekely dupa meci care considera ca "Utrecht a câştigat un punct, am jucat bine în prima repriză. Noi am scăpat cele trei puncte printre degete". Oare de pe banca meciul se vede altfel decat la televizor?

In concluzie, mai avem si noroc uneori, iar Steaua, desi pe ultimul loc in grupa, continua sa aiba sanse de calificare (mai ales in urma meciului nul dintre Napoli si Liverpool); din nefericire, daca evolueaza la fel ca in meciul de astazi, nu prea ii vad in stare de o asemenea performanta.