Totul a inceput cu trei personaje pasionate de fotbal (si de sport in general), care traiesc in mod absurd in America, unde fotbalul se joaca cu mana, si jocul cu piciorul se numeste soccer. Cei trei, plictisiti de articolele imbecile de tip tabloid care le ocupa, precum o placere bolnava, orele de serviciu, s-au gindit (complet rupti de realitate, bineinteles) ca se pricep la fenomen si ca pot scrie mai bine decit multi dintre angajatii acelor publicatii.

Oct 3, 2010

Mai bate si Clujul, chiar şi la scor. CFR - FC Brasov 4-0

Cristian Vimer, Brooklyn, 3 octombrie 2010

Sorin Cartu se pare ca, pe langa patriotism si traditionala autobaza, a mai adus si un pic de organizare si de determinare la Cluj - sau cel putin asa a parut in meciul cu Brasovul. O victorie la patru goluri, asa cum nu am mai vazut de mult la "italienii" de la Cluj, dar una cu mai multe emotii decat am putea crede. De remarcat ca, de aceasta data, antrenorul oltean a jucat numai cu doi romani in primul 11 (si-o fi dat seama ca, poate, compatriotii dansului n-or fi mai buni ca strainii?).

CFR Cluj - FC Brasov 4-0 (Bastos 18', Cadu, pen. 36', Traore 48', De Zerbi 74')

Meciul nu a inceput bine pentru gazde, care au avut noroc in primele 10 minute la bara lui Badoi din lovitura libera si la ratarea cu poarta goala a lui Voicu. De data aceasta, gazdele au avut mai mult noroc, si, in urma unei faze frumoase, Bastos inscrie in stil de atacant bun (nu arata rau acest brazilian), cu un sut la coltul lung (egoist ca orice atacant, pentru ca putea sa-i paseze lui Traore, aflat in pozitie mai buna, dar mai da-l dracu' si pe ivorian, poate invata si el cum e sa fii singur cu poarta goala si sa nu primesti mingea - vezi aici ce a facut la Roma).

Clujul controleaza jocul, mai rateaza cateva ocazii, iar in minutul 34 jocul se rupe definitiv. Portarul Marc il faulteaza destul de clar pe Culio in careu si primeste si cartonas rosu (poate o decizie prea severa, dar, deh, e vorba de CFR Cluj). Cadu inscrie, si meciul pare terminat. Pana la pauza de remarcat ar mai fi o bara dupa un sut frumos al aceluiasi Culio, care, poate, cu un pic mai multi neuroni activi in cavitatea craniana ar fi ajuns un jucator mare. Cadu inscrie din penalty si se intra cu 2-0 la pauza.
In repriza a doua gazdele se distreaza cu brasovenii, mai au destule ocazii, Traore isi arata talentul cu un gol foarte frumos; cred ca tanarul ivorian este un atacant de clasa si patronul clujului isi face deja socotelile despre cum va investi multele milioane primite pe el. Clujul mai are un jucator de clasa - italianul De Zerbi, care, intrat dupa pauza, inscrie un gol superb, cu stangul la vinclu din lovitura libera. Acum inteleg de ce mazilitul Mandorlini a insistat atata pentru mijlocasul nascut la Brescia. Mai rateaza si Peralta un penalty, asa ca chestie, si meciul se incheie cu scorul de 4-0. Daca joaca tot asa, CFR are sanse sa urce in clasament, si, cum nu exista echipe care sa domine campionatul (probabil ca Otelul nu va tine ritmul, dar mai stii?) poate sa revina in lupta pentru titlu. Vom trai si vom vedea.