Totul a inceput cu trei personaje pasionate de fotbal (si de sport in general), care traiesc in mod absurd in America, unde fotbalul se joaca cu mana, si jocul cu piciorul se numeste soccer. Cei trei, plictisiti de articolele imbecile de tip tabloid care le ocupa, precum o placere bolnava, orele de serviciu, s-au gindit (complet rupti de realitate, bineinteles) ca se pricep la fenomen si ca pot scrie mai bine decit multi dintre angajatii acelor publicatii.

Oct 24, 2010

Revenire de bun augur. Fenerbahce - Galatasaray 0-0

Cristian Vimer, Brooklyn, 24 octombrie 2010

Totul parca a fost calculat sa arate ca intr-un scenariu hollywoodian - fiul ratacitor al Galatei revine sa isi salveze corabia in deriva chiar inaintea celui mai important meci al fiecarui sezon pentru fanaticii suporteri ai Galatei. Nici una din cele doua echipe nu statea prea bine inainte de derby - Fenerbahce pe locul 3, la 7 puncte de liderul Bursaspor, campioana din sezonul precedent, iar Galatasaray pe un dezamagitor loc 10, la nu mai putin de 11 puncte de primul loc.

Mai mult decat atat, cele doua mari forte din fotbalul turcesc s-au facut de ras in Europa - Fener a fost eliminata de Young Boys Berna in playoff-ul Ligii Campionilor, iar Galata de Karpaty Lvov in calificarile pentru grupele Europa League. Daca mai mentionam ca si echipa nationala a avut rezultate foarte slabe in ultima perioada (dupa ratarea calificarii la CM2010, continua sa evolueze extrem de slab - ultimul rezultat fiind un rusinos 0-1 cu Azerbaidjan), se poate spune ca asistam la o perioada foarte slaba pentru fotbalul turcesc - ne putem bucura linistiti de boala caprei vecine.

Contraperformantele celor doua echipe mari ale fotbalului turcesc sunt totusi surprinzatoare - baskanii celor doua cluburi au continuat sa investeasca in jucatori si antrenori cu nume. La Fener, langa vedetele Alex, Emre, Diego Lugano sau Guiza au sosit Mamadou Niang de la Olympique Marseille, Joseph Yobo de la Everton si tanarul slovac Stoch de la Chelsea. La Galata au venit Misimovic de la Wolfsburg, albanezul Lorik Cana de la Sunderland, Pino de la Monaco si Insua de la Liverpool pentru a evolua langa Elano, Kewell sau Baros.

Galata nu statea prea grozav nici in disputele din derby, fiind dominata clar in ultimii ani de rivala de peste Bosfor. In plus, lipseau si cativa oameni de baza, precum Baros sau Kewell. In concluzie, o situatie foarte grea pe care inlocuitorul lui Rijkaard trebuia sa o gestioneze inainte de meciul de azi. Revenirea idolului a avut insa efectul scontat - chiar daca nu a avut, practic, decat o zi la dispozitie, Hagi a reusit sa-si impulsioneze jucatorii. Dornici sa-si impresioneze noul antrenor, acestia au intrat foarte montati in meci, reusind sa domine primele minute, cu tanarul columbian Pino foarte activ in atac, si cu Misimovic si Cana care se vede ca stiu fotbal, reusind sa controleze mijlocul terenului. Prima repriza se incheie in nota de dominare a oaspetilor, care au avut patru ocazii bune, de la Fener poate numai tanarul Stoch sa se fi vazut, cu cateva raiduri reusite pe stanga.

In a doua repriza situatia se schimba radical, Fener pune clar stapanire pe joc, reusind sa tina jocul in jumatatea oaspetilor. Galata a avut si noroc, gazdele au avut cateva ocazii mari in a doua repriza, inclusiv doua bare prin Alex (care altfel a jucat foarte slab) si Niang. Mi-a placut reactia lui Hagi (nu imi plac antrenorii pasivi, care ezita sa schimbe pana prin minutul 80), care nu a ezitat sa-i scoata pe Misimovic (min 56), Cana (67) si Elano (77), care pareau sa fi cedat fizic, si sa ii schimbe cu tinerii Baris (24 de ani), Kurtulus (20), si Colak (19). Apararea Galatei a rezistat perioadei de presiune impusa de gazde si a reusit sa echilibreze meciul, din minutul 75 incolo cele doua echipe parand multumite de rezultatul de egalitate. Mai mult, au avut tupeu in ultimele minute de joc, pe care le-au dominat, fortand chiar victoria, fara insa sa aiba mari ocazii de gol.

Se termina 0-0, un rezultat nu prea bun pentru nici una dintre echipe, totusi pozitiv pentru Galata, care spera sa inceapa un traseu ascendent. Un meci destul de bun, chiar daca nu s-a marcat, se vede ca cele doua echipe au fotbalisti de valoare. A, sa nu uitam si  laserele suporterilor gazdelor care l-au deranjat pe portarul oaspetilor, Aykut Ercetin, dar si pe Hagi; reactie rapida a gazdelor, care i-au reperat pe glumeti si i-au evacuat. Am mai remarcat si un comentariu destul de decent al celor de la Digi, mult peste penibilitatea celui de la Utrecht-Steaua.

In concluzie putem nota un inceput bun pentru Hagi, care pare sa le poata insufla o parte din energia sa caracteristica jucatorilor Galatei; il asteapta insa un drum greu (si, speram, lung). Bafta, Hagi!