Totul a inceput cu trei personaje pasionate de fotbal (si de sport in general), care traiesc in mod absurd in America, unde fotbalul se joaca cu mana, si jocul cu piciorul se numeste soccer. Cei trei, plictisiti de articolele imbecile de tip tabloid care le ocupa, precum o placere bolnava, orele de serviciu, s-au gindit (complet rupti de realitate, bineinteles) ca se pricep la fenomen si ca pot scrie mai bine decit multi dintre angajatii acelor publicatii.

Oct 12, 2010

Ultimul corner al tricolorilor mici

Cristian Vidrascu, Bucuresti, 13 octombrie 2010

Nationala mica (sub 21 de ani), in tentativa sa inutila sa se califice la un turneu final in play-off-ul contra Angliei, a aratat alt joc fata de nationala mare. A jucat cu curaj, cu dorinta de a invinge (cat de cat) si a avut si ceva in plus: jucatori care pot scoate un adversar din joc prin dribbling. Trebuia sa castige cu 1-0 si chiar a incercat, pana la un punct, s-o faca. A aratat prospetime, vitalitate si tehnica.

Cu toate ca Romania a fost echipa mai tehnica, nu a fost echipa mai buna. A tinut de minge foarte bine, a atacat frumos si elegant, a rezolvat fazele mai dificile din aparare (in repriza a doua, Anglia nu a contat in atac), dar, cu toate acestea, s-a vazut clar lipsa unui atacant de careu. Echipa juniorilor nostri se pierdea la ultima atingere. Uitandu-ma la meci, am apreciat jocul, constructia, dar in acelasi timp nu mi-am facut iluzii ca ai nostri ar putea marca un gol, nici daca jucau 100 de reprize. Pur si simplu, nu aveau cum. Din pacate, pentru ca portarul englez emana neincredere totala.

Impotenti sau nu, tinerii mi-au lasat o impresie semi-ok. In afara impotentei din careu, au lasat impresia unei echipe tehnice care poate tine mingea jos, si care poate folosi pasa lunga cu succes (nu ca nationala mare, care arunca mingile fara nici un rezultat pe saracul Daniel Niculae, care se zbatea de unul singur ca un koi intr-o caldare).

Nu stiu daca Sandoi a ales o tactica barceloneza (fara atacant, cu Torje si Alexe pe post de Messi si Villa, pastrand proportiile) dinadins, sau a fost nevoit sa joace asa din cauza ca ii lipsea un jucator talentat pe acel post. Sburlea, care sa spunem ca e atacant, a jucat mult mai retras, sutand periculos de la distanta de cateva ori insa. Capitanul Torje a dezamagit, crezandu-se prea smecher si dribland prea mult in momentele critice, pierzand mingea de prea multe ori, iar Alexe a ratat singura ocazie adevarata a Romaniei, sutant peste poarta din careul mic (unde practic nu am mai ajuns in restul meciului). Trecand peste toate acestea, extremele noastre au aratat tehnica si viteza neintalnita la nationala mare.

Finalul insa m-a lasat cu un gust amar. Precum nationala mare, nationala mica era nevoita sa forteze golul pe final. Practic ultima faza a fost un corner al nostru (al nustiucatelea, pacat ca nu stie nimeni din echipa sa bata unul cum trebuie). La scorul de 0-0, ne lipsea un gol ca sa ne calificam la Cupa Europeana din 2011 de tineret (incorect numita Campionatul European de presa romana). Portarul Silviu Lung Jr., care dealtfel a facut un meci impecabil, a cerut voie antrenorului de portari sa urce si el in careul advers sa participe la aceasta ultima sansa de calificare. Raspunsul antrenorului? Evident, nu. Junior a ramas, abatut, in propria poarta, cornerul a fost batut infect, din nou, portarul englez a sarit pe sub minge, din nou si nu ne-am calificat. Cu asemenea atitudine, nici nu meritam.