Totul a inceput cu trei personaje pasionate de fotbal (si de sport in general), care traiesc in mod absurd in America, unde fotbalul se joaca cu mana, si jocul cu piciorul se numeste soccer. Cei trei, plictisiti de articolele imbecile de tip tabloid care le ocupa, precum o placere bolnava, orele de serviciu, s-au gindit (complet rupti de realitate, bineinteles) ca se pricep la fenomen si ca pot scrie mai bine decit multi dintre angajatii acelor publicatii.

Nov 20, 2010

Gura de aer

Andrei Gala, Londra, 19 noiembrie 2010

Un meci al nationalei Romaniei terminat la egalitate cu squadra azzura nu poate decat se ne bucure, indiferent de context. Pentru ca nu i-am mai invins de 21 de ani, mai exact de la cel amical de la Sibiu din martie `89, acest 1-1 este un rezultat bun, chiar daca Italia a aliniat un prim 11 oarecum experimental.
Baietii nostri, in sfarsit in galben, au aratat multa determinare in prima repriza. Cateva actiuni de contraatac au pus in evidenta atat forma foarte slaba a apararii italiene cat si vointa alor nostri. Cu putin mai multa claritate in atac pe ultimii 20 de metri puteam sa mai inscriem vreo doua si sa inchidem meciul din prima repriza.

Mi-a placut atitudinea lui Stancu, care confirma forma din campionat, dar si Deac, care desi nu prea joaca la Shalke, la echipa nationala pare un jucator exponential, indiferent de banda pe care evolueaza. Depasirile sale si schimbarile dese de ritm mi s-au parut foarte asemanatoare cu ceea ce vazusem mai devreme la argetinianul Lavezzi in partida amicala castigata in fata Braziliei.

In cealalta parte, Goian l-a inlocuit foarte bine pe accidentatul Chivu, Tamas a aratat ca joaca in Premier League iar debutantul Rapa mi s-a parut impecabil, cu nimic sub Sapunaru sau Maftei. Adevarul e ca nici nu prea au avut de lucru, Balotelli nearatand mai nimic in afara valorii slabe cu care ne-a obisnuit. La fel si Aquillani, Rossi etc.

Cu toate ca am fost egalati in repriza a doua, personal nu vad motive de ingrijorare. Autogolul marcat de Marica nu a facut decat sa confirme dorinta atacantului nostru de a fi peste tot pe teren, de a participa la jocul defensiv, in pofida criticilor. Mai mult, presupun ca daca Tatarusanu ar fi fost in poarta si in prima repriza – sau Pantilimon in a doua, deci intrat cum trebuie in meci, nu lua acel gol stupid din corner. Per total, un exercitiu reusit si o alta fata a Romaniei pe care dorim sa o vedem si meciurile oficiale din preliminariile pentru Euro 2012.

Si pentru ca tot am adus vorba de preliminarii, adversarii nostri francezi par ca au trecut peste umilinta de la Mondial, fapt confirmat in meciul castigat aseara in fata Angliei pe Wembley. Franta a atacat din primul si pana in ultimul minut o echipa a Angliei care sub Fabio Capello seamana surprinzator de tare cu Franta sub Domenech, lipsita de idei si de personalitate si captiva unui sistem invechit si ineficient al capriciosului Capello. In cealalta partida care ne intereseaza Bosnia a trecut cu 3-2 de Slovacia.