Totul a inceput cu trei personaje pasionate de fotbal (si de sport in general), care traiesc in mod absurd in America, unde fotbalul se joaca cu mana, si jocul cu piciorul se numeste soccer. Cei trei, plictisiti de articolele imbecile de tip tabloid care le ocupa, precum o placere bolnava, orele de serviciu, s-au gindit (complet rupti de realitate, bineinteles) ca se pricep la fenomen si ca pot scrie mai bine decit multi dintre angajatii acelor publicatii.

Dec 12, 2010

Cursa in doi continua in Primera Division

Cristian Vimer, Brooklyn, 12 decembrie 2010

Deja nu mai e o stire - Real Madrid si Barcelona castiga clar si continua sa fie despartite numai de doua puncte in fruntea clasamentului din La Liga. A devenit un scenariu cunoscut - ambele meciuri duminica, ultimele ale etapei, difuzate consecutiv, ambele previzibile dar spectaculoase. La fel a fost si astazi - victimele celor doua numindu-se Real Zaragoza si Real Sociedad.

Real Zaragoza - Real Madrid 1-3 (Ozil 15', Ronaldo 44', Di Maria 47' / Gabi, pen 54')

Chiar daca a fost jumulita rau de Barcelona in El Clasico, si a suferit o sperietura in etapa trecuta cu Valencia, Realul continua lupta corp la corp cu Barcelona, si nu accepta sa piarda teren pana la revansa din aprilie. Misiunea madrilenilor in meciul de astazi parea a fi destul de usoara, gazdele ocupand cu onoare ultimul loc in clasamentul Primerei Division. Daca insa cineva care nu stia acest lucru se uita la primele minute ale partidei ar fi ramas cu impresia ca Zaragoza e favorita din acest meci. Gazdele i-au presat pe madrileni in primele zece minute ale jocului si au avut cateva ocazii bune de a deschide scorul, prin argentinianul Bertolo si bastinasul Lafita. Cei care inscriu primii sunt insa oaspetii, impotriva cursului jocului, prin Ozil, care a primit o pasa excelenta de la Marcelo si a inscris pe sub Leo Franco. La acest scor, gazdele au cam picat, si au predat initiativa celor de la Real, care mai au cateva ratari marca Benzema pana la pauza. Prima repriza nu se incheie cu 1-0, pentru ca Ronaldo executa senzational o lovitura libera de la 25 de metri care il lasa spectator pe Franco. Imediat dupa pauza se face 3-0 - Di Maria inscrie cu o bolta peste portar, dupa o pasa excelenta de la Xabi Alonso. Pana la final nu se mai intampla mare lucru, in afara penaltiului acordat cu mare usurinta de arbitrul Dominguez la un presupus fault al lui Carvalho asupra lui Bertolo. La reluare s-a vazut ca atacantul argentinian s-a aruncat inainte sa fie atins de portughez. Oricum nu mai conta pentru ca meciul se incheie cu 3-1 pentru oaspeti, in ciuda altor ratari ale lui Benzema, care l-a adus din nou la disperare pe Mourinho. Se vede clar lipsa lui Higuain sau a altui atacant de valoare. De la Real mi-au placut, pe langa Ronaldo, Ozil si Di Maria, Marcelo (pentru acea pasa excelenta de la primul gol si pentru incursiunile ofensive) si Diarra, care a jucat in locul lui Khedira si a avut cateva actiuni surprinzator de tehnice.

FC Barcelona - Real Sociedad 5-0 (Villa 9', Iniesta 33', Messi 47', 87', Bojan 91')

Inaintea meciului, specialistii se asteptau macar la un duel relativ strans intre cele doua echipe, pentru ca echipa din San Sebastian aratase o forma buna pana acum. N-a fost sa fie asa, ci a fost un nou macel al catalanilor, care i-au zdrobit pe cei de la Real Sociedad. Numai 9 minute le-au trebuit gazdelor pentru a deschide scorul, prin Villa, din apropiere, dupa o pasa de la Pedro. Barcelona preseaza si, dupa cateva ocazii bune de gol, Iniesta inscrie cu un sut la coltul scurt pentru 2-0, dupa un un-doi de spectacol cu acelasi Pedro. Imediat dupa pauza incepe si seara lui Messi, care inscrie dupa nu mai putin de trei un-doi-uri cu Dani Alves! La 3-0, gazdele s-au relaxat, dar, dupa scenariul cunoscut si din alte meciuri, au inceput sa preseze din nou pe final. Rezultatul: inca doua goluri, prin acelasi Messi (aflat in duel personal de la distanta cu CR7) - printr-o superba actiune personala, si Bojan, in minutele de prelungire. Pe cine sa remarc de la Barcelona? Toata echipa, in afara de aparatori si portar, care au somat in majoritatea timpului, cu un plus pentru Messi, normal, si un minus pentru Mascherano, care nu prea se integreaza la Barcelona, si a fost schimbat cu Keita inca din minutul 52. Pentru Barca urmeaza meciul Espanyol, care, macar din cauza tensiunii specifice unui derby local, pare a fi un examen ceva mai dificil pentru catalani.