Totul a inceput cu trei personaje pasionate de fotbal (si de sport in general), care traiesc in mod absurd in America, unde fotbalul se joaca cu mana, si jocul cu piciorul se numeste soccer. Cei trei, plictisiti de articolele imbecile de tip tabloid care le ocupa, precum o placere bolnava, orele de serviciu, s-au gindit (complet rupti de realitate, bineinteles) ca se pricep la fenomen si ca pot scrie mai bine decit multi dintre angajatii acelor publicatii.

Dec 5, 2010

Fotbal degerat. FC Vaslui - Rapid 1-1

Cristian Vimer, Brooklyn, 5 decembrie 2010

Incep prin a-mi cere scuze pentru titlul care poate suna prea dur pentru meciul de astazi dintre ocupantele locurilor 3 si 4 din campionat - de fapt n-a fost un joc prea rau, mai ales tinand cont ca s-a jucat la -9 grade Celsius (!), intr-o atmosfera prielnica mai curand puilor de Transavia decat jucatorilor de fobal sau spectatorilor zgribuliti.
Sper ca tuica sau vodca au fost permise pe stadion, pentru ca altfel nu stiu cum ar fi putut supravietui suporterii moldoveni. Cei 22 de jucatori si cei 3 arbitri au avut o viata mai usoara decat spectatorii din tribune, pentru ca puteau sa alerge si sa se incalzeasca fara ajutorul gradelor suplimentare din sticlele de tarie. A rezultat un meci destul de alert, dar fragmentat de nenumarate faulturi, care de care mai dure, si care, sunt convins, erau amplificate de frigul patrunzator.

Vasluiul a incercat sa atace, a dominat, fara sa-si creeze prea multe ocazii, iar Rapidul a jucat mai mult pe contraatac, jucand fara atacant si incercand sa profite de viteza lui Frunza si Sburlea, sau incercand sa creeze pericol din faze fixe, salvarea traditionala a jucatorilor romani lipsiti de imaginatie. De altfel, prima ocazie a meciului a venit in urma unei lovituri libere, capul lui Grigorie fiind respins in corner de Kuciak. Rapid a mai avut o ocazie buna pe contraatac prin Sburlea, iar Vasluiul a fost relativ periculoasa numai la cateva suturi de la distanta. Bornescu s-a remarcat spectaculos la sutul lui Gheorghiu de la marginea careului si a respins in corner.

Una din putinele faze de retinut din prima repriza, a fost, din pacate, knock-out-ul lui Milanov, care a primit o minge inghetata direct in barbie de la Frunza si a trebuit sa fie transportat la spital (sa speram ca nu e nimic grav) si. Vasluiul a evoluat in 10 in ultimele 5 minute ale primei parti a jocului. Totusi, repriza nu se incheie cu un 0-0 asteptat, pentru ca Raul Costin inscrie un gol extraordinar. Acesta a prins sutul carierei, cu stangul (dreptul e piciorul lui preferat), de la vreo 25 de metri lateral stanga, mingea lovind bara si apoi intrand, la vinclu, in plasa portii unui Bornescu surprins avansat.

Rapidistii intra de la vestiare obligati sa atace, numai ca nu a fost nevoie, pentru ca reusesc sa egaleze rapid, prin Herea, dupa un contraatac bun. Herea, aflat la limita offisde-ului, inscrie din apropiere in urma unei pase bune a lui Rui Duarte si a unui semi-luft norocos al lui Sburlea. Cam aici s-a incheiat si meciul, toata lumea parand multumita de rezultat, chiar daca s-au contrat dur in multe faze, poate numai pentru a se mai incalzi. Nimic de consemnat pana la final, si meciul se incheie cu un egal care nu ar fi trebuit sa le convina niciuneia dintre echipe, chiar daca ambele se declara multumite dupa meci. Un rezultat care convine, insa, de minune Otelului si Timisoarei care termina anul (in caz ca nu se mai joaca ultima etapa din acest an) pe primele doua locuri.

Nu prea am pe cine sa remarc, in afara de Raul Costin, Kuciak si Gheorghiu de la Vaslui, iar de la Rapid poate Rui Duarte si poate Marcos Antonio In rest, de consemnat numai urarea eleganta de sezon a lui Sumudica pentru un ziarist local la conferinta de presa de dupa meci: "Sa aiba trichineloza porcul tau de Craciun" si revenirea pe ecrane a enervantului Horia Ivanovici, care incerca cu orice pret sa aprinda macar un pui de scandal (conform traditiei, a dat de 100 de ori reluari cu diverse faze mai mult sau mai putin controversate, doar-doar o prinde ceva). Penibil.