Totul a inceput cu trei personaje pasionate de fotbal (si de sport in general), care traiesc in mod absurd in America, unde fotbalul se joaca cu mana, si jocul cu piciorul se numeste soccer. Cei trei, plictisiti de articolele imbecile de tip tabloid care le ocupa, precum o placere bolnava, orele de serviciu, s-au gindit (complet rupti de realitate, bineinteles) ca se pricep la fenomen si ca pot scrie mai bine decit multi dintre angajatii acelor publicatii.

Dec 12, 2010

Norocul, Krasic si Muslera urca Juve pe locul doi

Cristian Vimer, Brooklyn, 12 decembrie 2010

Mare derby la Torino, intre Juventus si revelatia campionatului, Lazio Roma. Cu o victorie, Juve ar fi trecut pe pozitia a doua, la 6 puncte de liderul AC Milan, iar, in eventualitatea unui succes roman, Lazio ar fi pastrat distanta de 3 puncte fata de milanezi. A fost un meci tensionat, dar calitatea fotbalului prestat de cele doua echipe (mai ales Juventus) a fost superior mediei campionatului italian.

Juventus Torino - Lazio Roma 2-1 (Chiellini 2', Krasic 94' / Zarate 14')

Meciul a inceput, practic, de la 1-0 pentru gazde, Giorgio Chiellini reusind sa inscrie cu o puternica lovitura de cap la primul corner a meciului. Juventus a inceput partida dezlantuita in atac, chiar si dupa inscrierea golului, presandu-i pe cei de la Lazio minute bune in propriul careu si avand o ocazie mare de a majora scorul la bara lui Quagliarella). Totusi, in minutul 14, impotriva cursului jocului, Zarate egaleaza pentru Lazio. Argentinianul a inscris cu un sut care a atins mai intai bara, dupa ce a primit o minge respinsa de apararea gazdelor in urma unui corner executat chiar de el. gazdele si-au revenit repede dupa golul primit, si au continuat sa preseze, si pana la pauza au ratat ocazii importante prin Aquilani, de doua ori (printre care o bara transversala din lovitura libera), Krasic si Quagliarella.

Oaspetii ies de la vestiare mult mai hotarati sa apere macar rezultatul de egalitate, asa ca repriza a doua este una mult mai echilibrata, cu putine ocazii de gol. Totusi, Aquilani a fost din nou la un pas sa inscrie golul doi al echipei sale chiar in debutul reprizei, dar Muslera este la post si apara spectaculos. Lazio nu a contat deloc in atac pe parcursul reprizei secunde, insa si sansele de gol ale gazdelor parca au fost mai rare decat in prima parte a meciului. Pe final, Juventus incearca un ultim asalt, si au cateva ocazii bune de a inscrie, Muslera s-a opus excelent (mai ales la lovitura libera executata viclean de Del Piero). Meciul se indrepta catre un rezultat de egalitate, perfect pentru cei de la AC Milan, insa, in ultimul minut al prelungirilor, Krasic primeste o minge pe dreapta la limita offside-ului (sau poate chiar un pic in spatele fundasilor, nu s-a vazut clar la reluare), patrunde in viteza in careu, si lobeaza o centrare peste Muslera. Portarul agata mingea, dar, spre disperarea lui si a coechipierilor sai, aceasta intra in poarta.

Desi obtinuta in ultima secunda de joc, victoria lui Juve mi s-a parut perfect meritata. Luigi Delneri a reusit sa creeze o echipa rapida, bataioasa, cu o aparare buna (Chiellini, Bonucci si Sorensen sunt fundasi excelenti) si cu un fotbal modern, ofensiv, mult peste media echipelor din Italia (poate cu exceptia lui Milan, care are cativa jucatori de geniu, si a lui Inter, in caz ca isi va reveni din seria neagra in care a intrat). De la Juve mi-au placut mult Krasic, care aminteste de Nedved de acum cativa ani, dar si Aquilani. Atacantii Iaquinta si Quagliarella nu prea m-au impresionat, cred ca un atacant de valoare este ce lipseste lui Juve pentru a putea ataca titlul. De la Lazio (fara Radu Stefan, care s-a operat la genunchiul drept si va reveni in aproximativ o luna) nu prea am pe cine sa remarc - poate numai pe Zarate, care s-a zbatut mult. Hernanes, care fusese vedeta echipei pana acum, a fost complet neinspirat in acest meci. Oricum, performanta de pana acum a lui Lazio, o echipa fara bani si nume mari, este de remarcat.