Totul a inceput cu trei personaje pasionate de fotbal (si de sport in general), care traiesc in mod absurd in America, unde fotbalul se joaca cu mana, si jocul cu piciorul se numeste soccer. Cei trei, plictisiti de articolele imbecile de tip tabloid care le ocupa, precum o placere bolnava, orele de serviciu, s-au gindit (complet rupti de realitate, bineinteles) ca se pricep la fenomen si ca pot scrie mai bine decit multi dintre angajatii acelor publicatii.

Dec 12, 2010

O sâmbată cu români. Partea 1 - Gabriel Tamaş

Cristian Vimer, Brooklyn, 12 decembrie 2010

Desi haladuiesc prin diverse parti ale lumii, membrii redactiei Jurnalului de Fotbal sunt dedicati sportului romanesc si ii urmaresc cu atentie pe sportivii nostri, oriunde s-ar afla ei. Din aceste considerente, cu pieptul plin de mandrie patriotica, sambata am bantuit netul in cautarea meciurilor cu fotbalisti romani. N-a trebuit sa caut prea mult si l-am descoperit pe Tamas, titular de baza la WBA in derby-ul local cu Aston Villa.

Aston Villa - WBA 2-1 (Downing 25', Heskey 80' / Scharner 90')

Derby local pe Villa Park, important mai ales pentru gazde, care aveau pretentii mai mari decat dezamagitorul loc 17 pe care il ocupau inaintea etapei a 17-a.  Meci decisiv pentru batranul Houllier care a vazut zile mai bune in Premier League, si care nu stie daca il apuca 2011 pe banca celor de la Aston Villa. Presiunea meciului i-a apasat de la inceput pe jucatorii gazdelor, care au evoluat nervos, rezultand un meci fragmentat si tensionat. Prima parte a meciului a fost dominata de oaspeti, care au avut si o bara prin Tchoyi  in minutul 20 - camerunezul a avut ghinion, ar fi putut fi un gol extraordinar dupa o actiune personala de toata frumusetea. Contrar cursului jocului, cei care au inscris primii au fost gazdele, in minutul 25, prin Downing, care a inscris din apropiere de la coltul lung, dupa o centrare a lui Albrighton si o deviere a lui Ashley Young - greseala in lant a apararii oaspetilor - Albrighton a fost lasat sa centreze nestingherit de catre Gonzalo Jara Reyes, iar ceilalti doi au luat fata celor doi fundasi centrali (deci un prim minus pentru Tamas). Dupa primirea golului, cei de la WBA au continuat sa atace si sa ameninte poarta gazdelor, fara insa a avea prea multe ocazii pana la pauza.

Repriza a doua a apartinut, totusi, celor de la Aston Villa, care au iesit de la vestiare cu mai multa incredere in fortele proprii; totusi, niciuna dintre echipe nu a avut ocazii clare de gol. Asta pana in minutul 80, cand batranul Heskey, care profita de o noua desincronizare a aparatorilor lui WBA (deci si Tamas) si inscrie din apropiere in urma unei lovituri de colt. Mi-a placut atitudinea celor de la WBA, tipica echipelor englezesti, care, desi totul parea pierdut, a inceput sa preseze imediat dupa primirea golului doi, si a reusit sa inscrie, in minutul 90, prin colegul lui Tamas din centrul apararii, Scharner, cu o lovitura de cap foarte puternica, tot in urma unui corner. Au urmat cateva minute de prelungiri foarte grele pentru suporterii gazdelor, care au suferit la ocaziile mari ratate de cei de la WBA (prin Chris Brunt si Jerome Thomas). Se termina, totusi, 2-1, si Aston Villa ia o gura mare de aer si mai pune 3 puncte intre ei si locurile retrogradante (care nu sunt prea departe - la 4 puncte).

Revenind la oile noastre, trebuie sa recunosc ca Tamas nu a facut cel mai bun meci al lui din acest sezon. A fost pus sa-l marcheze om la om pe Heskey, si s-a descurcat relativ bine, pana in minutul 80, cand omul lui avea sa inscrie golul ce s-a dovedit a fi decisiv pentru victoria gazdelor. Pe contraatacurile lui Aston Villa, Tamas a cam avut de suferit la actiunile in viteza ale lui Downing sau Young, si a avut cateva desincronizari cu Scharner, care evolueaza de obicei pe postul de mijlocas defensiv; poate ca daca ar fi jucat Olsson, apararea lui WBA s-ar fi descurcat mai bine. Oricum, WBA mi s-a parut o echipa bine asezata in teren, foarte bataioasa, si cu cativa jucatori tehnici care pot face diferenta (ma refer la Tchoyi, Brunt, sau Jerome Thomas). Daca vor evolua la fel in continuare isi vor pastra locul in Premier League fara prea multe emotii.