Totul a inceput cu trei personaje pasionate de fotbal (si de sport in general), care traiesc in mod absurd in America, unde fotbalul se joaca cu mana, si jocul cu piciorul se numeste soccer. Cei trei, plictisiti de articolele imbecile de tip tabloid care le ocupa, precum o placere bolnava, orele de serviciu, s-au gindit (complet rupti de realitate, bineinteles) ca se pricep la fenomen si ca pot scrie mai bine decit multi dintre angajatii acelor publicatii.

Dec 12, 2010

O sâmbată cu români. Partea a doua - Adrian Mutu

Cristian Vimer, Brooklyn, 12 decembrie 2010

Actiunea de filaj a romanilor care evolueaza in campionatele de top (nu foarte dificila, de altfel, pentru ca nu sunt prea multi) a continuat sambata cu Adrian Mutu, anuntat titular in centrul atacului Fiorentinei, in meciul sustinut in deplasare la Udine (care sunt si ei tot un fel de romani, pentru ca poarta pe tricouri sigla firmei Dacia). Meci greu pentru Fiorentina, care nu a reusit sa castige inca in deplasare in acest sezon, si pentru Mutu, care trebuia din nou sa evolueze pe un post care nu ii convine - cel de varf impins, izolat intre fundasii adversi. Dar hai sa vedem ce s-a intamplat in meciul de sambata.

Udinese - Fiorentina 2-1 (Armero 63', Di Natale 80' / Santana 31')

Sincer, mi-a placut mult mai mult meciul din Premier League dintre Aston Villa si WBA, pe care l-am urmarit inaintea acestei partide din Serie A. A fost un nou joc incalcit, fragmentat, lent, si fara multe faze de poarta, ca de altfel, mult prea multe meciuri din Italia in ultimii ani. Daca te uiti numai la rezumatul meciului (pe care il puteti gasi in partea dreapta a paginii), poti ramane cu impresia unei partide deosebite - am avut parte de trei goluri foarte frumoase - doua suturi de la mare distanta si un gol dintr-o actiune spectaculoasa - din pacate, cam tot fotbalul jucat in 90 de minute a fost cuprins in cele doua-trei minute de pe youtube.

Meciul a fost controlat aproape in intregime de gazde, care au produs cateva faze de fotbal adevarat, in fata unei Fiorentine complet lipsita de tactica, luciditate si dorinta de victorie. Imi pare rau pentru Mihajlovic, dar nu imi inspira deloc incredere, si cred ca va fi schimbat inainte de sfarsitul campionatului. Moda aceasta cu promovarea fostilor jucatori fara experienta ca antrenori nu pare sa dea roade in Italia (vezi cazul Leonardo, sau Donadoni), unde tot batranii vulpoi gen Prandelli sau chiar Guidolin de la Udinese fac legea. Din pacate pentru Sinisa, Fiorentina a avut un ghinion fantastic anul acesta - cu suspendarea lui Mutu si accidentarile grave ale lui Frey si Jovetic (ambii asteptati sa revina abia prin aprilie). Pe deasupra, si al doilea portar, Boruc, s-a accidentat, asa ca in meciul cu Udinese a aparat sarbul Vlada Avramov, care nu prea se ridica la valoarea portarilor din Serie A. In plus, inlocuitorul lui Jovetic, tanarul sarb Ljajic, a evoluat execrabil - nu cred ca am vazut o pasa care sa nu fie direct la adversar.

Gilardino a lipsit si el in acest meci, lasandu-l pe Mutu izolat in pozitie de varf impins. S-a vazut clar ca Mutu nu e in apele lui pe acel post - s-a agitat mult, dar ca un peste pe uscat, nereusind nicio faza periculoasa la poarta celor de la Udinese. Mutu a intrat in joc foarte nervos si a si primit primul cartonas galben al meciului, inca din minutul 17; daca arbitrul ar fi fost mai exigent, Mutu ar fi putut primi al doilea cartonas galben, spre sfarsitul partidei, cand a avut din nou cateva intrari urate.

Revenind la meciul de sambata, este de notat ca Fiorentina a intrat surprinzator la pauza in avantaj, prin golul inscris de la distanta de Santana, care a profitat si de reflexul intarziat al portarului Handanovic. Scor nemeritat, pentru ca prima repriza a apartinut gazdelor, care au dominat clar si au avut cateva ocazii, inclusiv o bara prin Benatia.

Desi Fiorentina putea spera la pauza in prima victorie in deplasare din mandatul lui Mihajlovic, gazdele au reusit sa intoarca rezultatul in repriza a doua (un scor perfect meritat pentru evolutia din teren). Mai intai au egalat prin columbianul Armero, cu un sut excelent de la distanta, pentru ca, in minutul 80, presiunea gazdelor sa dea roade - eternul Di Natale inscrie golul victoriei dupa o combinatie foarte frumoasa. Inca o infrangere in deplasare pentru Fiorentina, care cade pana pe locul 13, si urmeaza sa primeasca vizita lui Inter, deci e in pericol sa coboare si mai mult in clasament.

Alti romani in weekend

Din pacate, desi redactia Jurnalului de Fotbal i-a tinut pumnii de la inceputul campaniei de salvare a sezonului pentru Galatasaray, Hagi mai inregistreaza un esec, de aceasta data pe propriul teren - 0-2 cu Genclerbirligi. Suporterii au aruncat cu scaune in teren la sfarsitul meciului si i-au cerut in cor demisia (dupa ce i-au cantat iubire eterna la inceputul partidei, hehe). Situatie grea pentru Hagi, care poate ca nu s-a nimerit in cea mai buna perioada pentru Galata.

In rest ce-au mai facut romanii? Lobont este urmarit de ghinion - tocmai cand revenise ca titular dupa accidentarea lui Julio Sergio inaintea meciului cu CFR si avusese o evolutie apreciata, romanul s-a accidentat in prima repriza a meciului cu Bari si a trebuit sa fie inlocuit. Radoi a inscris un gol frumos din lovitura libera si a dat si o pasa de gol, insa, din pacate, orice realizare intr-un meci cu Al Taawon nu e menita sa ne impresioneze prea tare...