Totul a inceput cu trei personaje pasionate de fotbal (si de sport in general), care traiesc in mod absurd in America, unde fotbalul se joaca cu mana, si jocul cu piciorul se numeste soccer. Cei trei, plictisiti de articolele imbecile de tip tabloid care le ocupa, precum o placere bolnava, orele de serviciu, s-au gindit (complet rupti de realitate, bineinteles) ca se pricep la fenomen si ca pot scrie mai bine decit multi dintre angajatii acelor publicatii.

Dec 12, 2010

Spectacol pe White Hart Lane

Cristian Vimer, Brooklyn, 12 decembrie 2010

Cel mai frumos meci pe care l-am vazut in acest weekend a fost derby-ul londonez disputat intre Tottenham, o echipa aflata intr-o crestere vizibila in ultimii ani (cu victorii senzationale in acest an in fata celor de la Liverpool si Arsenal), si Chelsea care, dupa ce a dominat inceputul de sezon, a intrat inttr-o perioada foarte slaba, dupa infrangerea din meciul cu Liverpool inregistrand o singura victorie in ultimele 6 meciuri din Premier League.

Tottenham - Chelsea 1-1 (Pavlyuchenko 16' / Drogba 70')

Dupa un inceput destul de nervos de meci, in care oaspetii au incercat mai mult, prin suturile de la distanta ale lui Essien, Tottenham pune incet-incet stapanire pe joc, si reuseste sa deschida scorul in minutul 16. Defoe, aflat in offside, primeste o minge de la excelentul Assou-Ekotto (care a si candidat, fara succes la selectionata noastra All-Star Cocalar) si ii paseaza in careu rusului Pavlyuchenko, care reuseste o preluare senzationala prin care ii depaseste pe ambii fundasi centrali ai oaspetilor si il invinge pe Cech cu un sut plasat. Gol frumos al rusului, dar sa nu uitam ca faza a plecat de la un offside nesemnalizat. Deschiderea scorului a fost scanteia care a aprins acest meci, urmand sa asistam la 75 de minute de fotbal cum nu am mai vazut de mult - un joc deschis, in care mijlocul ambelor echipe parea inexistent, in care fazele la ambele porti se succedau cu o repeziciune incredibila. Chelsea s-a aruncat in atac, dar a ramas descoperita in aparare, fiind necesare interventiile la limita ale lui Terry, Ivanovic sau Cech in fata lui Defoe, Lennon sau Pavlyuchenko. Si oaspetii au avut ocaziile lor, inclusiv un gol anulat al lui Anelka pentru offside (a fost) pe finalul primei reprize.

Dupa pauza, la Chelsea intra Drogba, lasat inexplicabil pe margine de Ancelotti, care a preferat sa joace cu un singur atacant si cu doi inchizatori (Essien si Mikel, care i-a facut loc dupa pauza ivorianului). Drogba parca a vrut sa-i demonstreze italianului ca a facut o greseala impardonabila si a facut o repriza senzationala. Meciul a continuat si dupa pauza in acelasi ritm ametitor, cu ocazii mari la ambele porti. Drogba a produs panica in apararea gazdelor la fiecare patrundere, si numai reflexele lui Gomes (chiar si la tentativa de autogol a lui Palacios) au pastrat intact avantajul gazdelor. In minutul 60, la scorul de 1-0 si in plina dominare a oaspetilor, Redknapp efectueaza o schimbare care spune totul despre fotbalul jucat astazi la Londra. Defoe, inca nerefacut complet dupa o accidentare, este scos din teren, dar in locul lui nu intra vreun mijlocas defensiv sau fundas, ci Peter Crouch, un jucator chiar mai ofensiv decat colegul lui de la nationala Angliei.

Petrecerea continua, vorba lui Toma Caragiu, intr-un ritm chiar mai nebunesc decat inainte. Ancelotti  efectueaza si el o schimbare inspirata, introducandu-l pe Sturridge in locul neinspiratului Kalou. Amicul nostru de la U-21 a impulsionat si mai mult atacul si a avut cateva actiuni foarte bune. Apararea gazdelor, desi lipsita de aportul unor titulari de baza precum Kaboul sau Ledley King, s-a descurcat bine in fata atacurilor dezlantuite ale celor de la Chelsea, dar a trebuit sa se recunoasca invinsa in minutul 70. Dawson, revenit dupa o lunga pauza, a fost "intors" spectaculos de Drogba, care a ramas singur pe stanga si a sutat puternic din apropiere direct in Gomes; din pacate a fost mai mult un sut "prin" Gomes, pentru ca mingea i-a dat miinile peste cap si a intrat cuminte in poarta. Este 1-1, dar petrecerea continua, tot cu Chelsea in ofensiva si cu Tottenham foarte periculoasa pe contraatac. In minutul 77 intra si Lampard, revenit pe teren dupa 3 luni de pauza.

Si pentru ca orice petrecere de pomina are betivii sai si trebuie sa se termine cu scantei, Gomes mai face o gafa in minutele de prelungire si il doboara ca la fotbal american pe Ramires. Penalty clar pentru Chelsea. Desi Lampard era pe teren, Drogba ia hotarat mingea in mana si ... rateaza. Gomes isi mai spala din pacate si apara bine sutul puternic al ivorianului. Se termina 1-1, un rezultat care convine de minune celor de la Arsenal, Manchester United sau Manchester City. Duminica viitoare pe Stamford Bridge vine United - sa nu va prind ca ratati acest meci ca ma supar (de fapt, veti putea citi desigur cronica in Jurnalul de Fotbal).