Totul a inceput cu trei personaje pasionate de fotbal (si de sport in general), care traiesc in mod absurd in America, unde fotbalul se joaca cu mana, si jocul cu piciorul se numeste soccer. Cei trei, plictisiti de articolele imbecile de tip tabloid care le ocupa, precum o placere bolnava, orele de serviciu, s-au gindit (complet rupti de realitate, bineinteles) ca se pricep la fenomen si ca pot scrie mai bine decit multi dintre angajatii acelor publicatii.

Jan 30, 2011

El Real ha muerto... Viva la Barca!

Cristian Vimer, Brooklyn, 30 ianuarie 2011

Cota sperantelor suporterilor Realulului la titlu a avut o evolutie asemanatoare cu Dow Jones-ul pe Wall Street - a urcat constant pana in etapa a 13-a, apoi a primit o lovitura dura (0-5 cu Barcelona), care a clatinat serios increderea suporterilor. Acestia au continuat insa sa spere, cu ceva rezerve insa, vreme de vreo 5 victorii consecutive, inclusiv in meciuri grele contra Valenciei, Sevillei sau Villarealului.
Nivelul de speranta a scazut insa considerabil dupa egalul cu Almeria, iar, mai ales dupa evolutiile din ultimele meciuri, o eventuala infingere a Realului devenise un fel de drob de sare - parea sa fie numai o chestiune de timp pana cand madrilenii vor pierde un meci. Totusi, nu foarte multi ar fi pariat pe faptul ca s-ar putea intampla astazi, la Pamplona, in fata modestei Osasuna, care se afla la nu mai putin de 33 de puncte in spatele madrilenilor. Probabil ca elevii lui Mourinho au crezut ca vor castiga numai prin simpla prezenta pe teren, altfel nu pot sa-mi explic evolutia penibila din meciul de astazi. Cu Adebayor pe banca, Realul nu si-a creat prea multe ocazii de gol. Chiar si in afara golului marcat de Camunas in minutul 62, gazdele au avut cateva sanse bune de a inscrie, chiar daca posesia a fost controlata de madrileni. Imediat dupa golul primit, Mourinho a facut o tripla schimbare, introducandu-i in teren pe Adebayor, Kaka si Xabi Alonso in locul neinspiratilor Di Maria, Raul Albiol si Lassana Diarra. Realul preseaza cu disperare, au si cateva ocazii, insa golul nu vine. Mai mult, gazdele puteau inchide meciul in minutul 83 - Arbeloa scoate de pe linia portii un sut al lui Vadocz. Se termina 1-0 si Mourinho poate sa-si cam ia adio de la titlu in Spania, si, probabil, si de la slujba de antrenor al Realului. Oricum, ar fi fost prea mult sa aiba pretentii la titlu in primul an, cu o echipa practic noua, in lupta cu o masina de fotbal cum e Barcelona. Rabdarea lui si a conducerii madrilenilor nu e calitatea lor cea mai importanta, asa ca, la anu' se pare ca il vom vedea din nou prin Anglia....

Intre timp, sambata, Barca si-a facut datoria la Alicante, si s-a razbunat cu placere pe Hercules - care se pot mandri ca i-au invins pe catalani in acest sezon din La Liga. Un 3-0 cam dur pentru cum s-a jucat in teren, insa Barca ajunge la 15 victorii consecutive, egaland un record detinut de Real Madrid timp de 50 de ani. Dupa o prima repriza in care au ratat mult, oaspetii au reusit sa inscrie in cel mai potrivit moment, inainte de pauza, prin Pedro, dupa o faza caracteristica - combinatie perfecta cu Xavi si sut din apropiere la coltul scurt. Rezultat perfect la pauza pentru catalani, mai ales ca le cam trecuse glontul pe langa ureche la ocazia enorma a lui Trezeguet. Dupa pauza, oaspetii au jucat cam la rezultat, iar gazdele au luptat eroic pentru fiecare minge, nereusind insa sa fie prea periculosi in atac. Messi si Villa nu au avut o seara prea grozava, asa ca Barca s-ar fi declarat multumiti si cu 1-0. N-a fost de acord saracul Farinos, care, revenit pe terenul de fotbal dupa 7 luni de absenta, a vrut sa impresioneze si a reusit performanta de a lua doua cartonase galbene in mai putin de 17 de minute. Ramasi in 10, jucatorii lui Hercules cad psihic si ii permit lui Messi sa-si repare evolutia slaba cu doua goluri (primul foarte frumos) in minutele 87 si 89. Nu prea rau pentru un "off day", nu-i asa? Acestea fiind zise, La Liga pare cam jucata. Nici Premier League nu e prea palpitanta anul acesta, noroc ca in curind incepe Champions League.